1. Haberler
  2. İzmir
  3. Başkan Yalçın Ata’dan yolsuzluk çıkışı: Birkaç odamız daha patlar

Başkan Yalçın Ata’dan yolsuzluk çıkışı: Birkaç odamız daha patlar

Elbiseciler Odası başkanı ile ilgili yolsuzluk, usulsüzlük iddialarını değerlendiren İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Yalçın Ata, iddiaların hedefindeki başkan için savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı. Ata, "Bu odamız gibi tereddütle baktığımız birkaç odamız daha var. Onların da üzerine gidip gerekli tahkikatı yaptıracağım. Yakın zamanda birkaç oda daha patlar" ifadelerini kullandı

featured

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Yalçın Ata, SONSÖZ TV’de Gazeteci yazar Muhittin Akbel’in sorularını yanıtladı, önemli açıklamalarda bulundu. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Esnaf ve Sanatkarlar Şube Müdürlüğü açmış olmasından duydukları memnuniyeti dile getirirken, yolsuzluk, usulsüzlük iddialarıyla çalkalanan Elbiseciler ve Benzerleri Odası gibi birkaç odanın daha yakında patlayacağını söyledi. Uyguladıkları tasarruf tedbirleri sayesinde Birlik’in kasasındaki parayı üçe katladıklarını belirten Başkan Ata, göreve geldiklerinden bu yana yaptıkları işleri anlattı.

BİRLİK OTEL’E 25 MİLYON LİRALIK YATIRIM YAPILIYOR

11 ay önce göreve geldiklerinde vaat ettikleri projelerin çok büyük bölümünün hayata geçirildiğini belirten İESOB Başkanı Yalçın Ata, “Hayallerimizin, projelerimizi, beklentilerimizin üzerinde gerçekleştirdik. Çalışarak yapılmayacak bir şey yok. Önceki yönetimlerde yaklaşık 6 yıl denetim kurulu başkanlığı, 4 yıl da disiplin kurulu başkanlığı görevinde bulundum. O süreçte, Birlik’te ne gibi değişiklikler yapabileceğimizin istişarelerini yapıyordum. Tam 11 aydır Birlik Başkanı olarak hizmet ediyorum. Bu 11 ayda çok yol kat ettik. Arkadaşlarımla beraber, çok güzel işler yaptığımızı düşünüyorum. Birlik Otel, tam 24 yıl ruhsatsız çalıştı. Bir süre önce, dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in sayesinde ruhsatımızı aldık. Otelin işletmesini 10 yıllığına bir şirkete verdik. O şirket otele 25 milyon liralık yatırım yapıyor. Otelin dokunulmadık yerini bırakmıyorlar, her şeyini değiştiriyorlar. Mülk sahibi Büyükşehir ama otelin sahibi biziz. Otele turizm belgesi almak için müracaatımızı yaptık. İzmir’e 5 yıldızlı bir otel kazandırıyoruz. Haziran ayı içinde Cemil Tugay başkanımızla oteli hizmete açacağız. Birlik binamızın 150 metre ötesinde, belediyemize ait bir açık alan vardı, orasını aldık, otopark yaptık. İlçelerden, metropolden toplantıya gelen arkadaşlarımız araçlarını koyacak yer bulamıyordu, büyük sıkıntı yaşıyorduk. Otoparkımıza kavuştuktan sonra o sıkıntıdan kurtulduk. Şoförler odalarımızın otoparkta katkısı büyüktü. Çeşme’nin en güzel yerindeki arsamızın tüm altyapısını hazırladık. Çeşme’deki arsayla ilgili olarak bir otel projesi geliştirdik. Esnaf Birliğimize bir otel daha kazandırmak istiyoruz. Eğer ruhsatta bir sorun çıkarsa, burasını kiraya vererek Birlik’e gelir sağlayacağız” dedi.

AKARYAKIT TÜKETİMİNİ 5.180 LİTREDEN 3 BİN LİTREYE DÜŞÜRDÜK

Esnaf Birliği’nde sıkı tasarruf yaptıklarını, tasarruf tedbirlerine uyulması sayesinde çok iyi tasarruf yapıldığını dile getiren Başkan Ata, şunları söyledi:

“Bildiğiniz gibi 11 ay önce bir seçim yaşadık Birlik’te. O süreçte odalara inanılmaz paralar dağıtılmış. Çok düşük meblağlı bir kasa teslim almıştık. Işıkkent’te bir arsamız vardı ve o arsayı 6 milyon liraya satışa çıkarmıştı geçtiğimiz dönemki yönetim. Şimdi biz aynı yeri 3 milyon 200 bin liraya kiraya verdik. İzmir Esnaf Birliği’nin 68 civarında tapulu malı var. Onların hepsini gelir getiren birimler haline getirmeye çalışıyoruz. Kullandığımız akaryakıttan da ciddi tasarruf yapıyoruz. Mesela Birlik genel kurulundan önceki 6 aylık süreçte 5 bin 180 litre akaryakıt kullanılmış. Akaryakıt istasyonu açsak daha iyiymiş! Biz göreve geldik, 6 aylık süreçte kullandığımız akaryakıt 3 bin litreye düştü. Bunun gibi pek çok kalemde tasarruf yapıyoruz. Çalışma arkadaşlarımızın maaşlarını neredeyse iki katına çıkardık ve gününde ödüyoruz. Birlik’te herkesin yüzü gülüyor.”

ELBİSECİLER ODASI YÖNETİMİNDEKİ ARKADAŞLAR BİRBİRLERİNİ TANIMIYOR

Elbiseciler ve Benzerleri Odası’ndaki yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarına değinen Başkan Ata, yakında 5-6 odanın daha yolsuzluk, usulsüzlük gibi olaylarla patlayabileceği iddiasında bulundu:

“Elbiseciler Odası’nda ortaya çıkarılan yolsuzluk, usulsüzlük beni gerçekten çok üzdü. Elbiseciler ve Benzerleri Esnaf Odası’nın 1074 üyesi var. Yolsuzlukla ilgili olarak adı geçen başkan, biz yönetime seçildikten sonra hayırlı olsuna geldiler. Gelen grupta tanıdığım iki arkadaş vardı. Onlar dediler ki, başkanım, bu yönetimde 9 kişi, denetimde 3 kişi var ama buradaki arkadaşların hiçbirini tanımıyoruz! Denetim kurulundaki arkadaş, yönetim kurulundaki arkadaşı tanımıyor. Yönetimde olan arkadaş, birlikte çalıştığı 8 arkadaşını tanımıyor! Defteri almışlar, imzaya götürmüşler, kapı kapı dolaşarak. Bunu böyle 4 yıl boyunca sürdürmüş! Kendisi odadan harcırah adı altında maaşını almış, yönetim kurulundaki arkadaşlarına maaş vermemiş! Merak ettim, bu nasıl olur yahu dedim, yönetim kurulundaki arkadaşlar birbirlerini nasıl tanımazlar? Öğrendim ki 1074 üyesi olan odanın seçimi, 45 kişiyle yapılmış. Onlar da o yolsuzluk, usulsüzlükle adı geçen arkadaşın yakın çevresindekiler! Oda başkanı, 2016 senesinde 450 bin liraya bir mülk alıyor odaya. 2021 yılının başlarında 457 bin liraya, sadece 7 bin liralık farkla kendi üzerine geçiriyor. Oda yönetiminden iki kişinin imzasıyla yapıyor bunu. Odanı başkanısın ve odanın mülkünü üzerine geçiriyorsun! Olacak şey değil. O mülkü üzerine aldıktan sonra 25 bin liraya kiraya veriyor! 4 yıl sonra bu mülkün değeri 7 bin lira mı artar? İnsaf! Bu arkadaş, Birlik’in disiplin Kurulu’nda çalışan bir arkadaştı. Odanın defterlerini aldık. Savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Müfettiş raporunu bekliyoruz. Her ay harcırah adı altında fatura getirmiş, para almış. Hiçbir yere gidilmediği halde bu neyin harcırahı? Ankara’ya, Antalya’ya gidersin, uçak biletini, otel paranı fatura ettirirsin, anlarım. Bu, odalarda en kolay dolandırma yöntemidir. Bu da yetmedi. Basit usul muhasebeyle çalışan üyelerimiz var. Basit usuldeki tüm muhasebeler için makbuz kesmiş ama odaya giriş yapmadan, direkt cebine almış. Bizim Birlik olarak bu arkadaşa bir yaptırımımız yok. Bu nedenle 5362 sayı yasanın mutlaka değişmesi gerekiyor. Bu yasa esnaf teşkilatlarına hizmet etmiyor. 5 kişilik Disiplin Kurulumuz var ama yaptırım yetkimiz yok. Sadece kınama cezası verebiliyoruz. Onun dışında oda başkanı üzerinde bir hakimiyetimiz yok. Elbiseciler odası gibi tereddütle baktığımız birkaç oda var. Onların da üzerine gidip gerekli tahkikatı yaptıracağım. Yakın zamanda birkaç oda daha patlar. Esnaf teşkilatının yenilenmesi lazım. Odaların yeniden gözden geçirilip yenilenmesinden yanayım.”

ESNAFIN İÇİNDEN İKİ BELEDİYE BAŞKANI ÇIKARDIK

Gaziemir, Karşıyaka ve Konak başta olmak üzere pek çok ilçede esnaf teşkilatından isimlerin belediye meclislerine girdiğini belirten Başkan Ata, Kiraz Belediye Başkanı Nasuh Coşkun’un Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı, Bayındır Belediye Başkanı Davut Sakarsu’nun da Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı olduğunu hatırlattı. Baştan Aka, Coşkun ve Sakarsu’dan esnafa pozitif ayrımcılık yapmasını beklediklerini söyledi:

“Gaziemir, Karşıyaka, Konak’ta başta olmak üzere pek çok ilçede 13 esnaf arkadaşımız belediyelerin meclis üyesi oldular. İki esnaf başkanımız da Belediye başkanı oldular. Kiraz’da Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanımız Nasuh Coşkun, Bayındır’da Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Davut Sakarsu arkadaşlarımız, seçimde büyük başarı elde edip belediye başkanı seçildiler. Bu tablo Birlik Başkanı olarak beni çok mutlu ediyor. Biz çok büyük bir camiayız. Türkiye’nin en büyük ikinci Birliğiz. Nasuh ve Davut başkanlarımızdan, esnafın içinden biri olmalarından dolayı, esnafa pozitif ayrımcılık yapmalarını bekliyorum. Selçuk’ta da esnaf masası kuruldu. Tüm ilçe belediyelerimizi gezeceğiz, esnaf masası kurulması için ricada bulunacağız.”

Başkan Yalçın Ata’dan yolsuzluk çıkışı: Birkaç odamız daha patlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Egesonhavadis ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin