1. Haberler
  2. Siyaset
  3. Bayraklı Adayı Önal belediye emekçileriyle buluştu

Bayraklı Adayı Önal belediye emekçileriyle buluştu

CHP Bayraklı Belediye Başkan Adayı İrfan Önal, günün ilk buluşmasında Bayraklı Belediyesi’nin Fen İşleri şantiyesi çalışanlarıyla bir araya geldi. CHP’li Önal, “Cumhuriyet devrimleri, Atatürk’ün izinde olmak yani en nihayetinde Cumhuriyet’in bize kazandırdığı Türkiye Cumhuriyet ile CHP’nin ilkelerini korumak burada benim asli görevim. Ben bu anlayışla siyasetimi yapacağım. Ben işçinin emeğini önceleyeceğim ama sizler de inşallah bu noktada geldiğimizde de işinizi hakkıyla yapmanızı bekleyeceğim” diye konuştu.

featured

CHP Bayraklı Belediye Başkan Adayı İrfan Önal, listelerin Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) teslim edilmesinin ardından ilk ziyaretini belediye emekçilerine yaptı. Bayraklı Belediyesi Fen İşleri şantiyesinde çalışan emekçilerle mesaiye başlamadan önce buluşan ve projelerini aktaran CHP’li İrfan Önal, “Siyasi makamlar gelip geçici. Siyasi partilerin kendi içerisinde aldığı kararlar doğrultusunda her birimiz bugün göreve gelir yarın görev başka bir arkadaşımıza devredilebilir. Belediyede kalıcı olan, belediyeyi sırtlayan bu belediyeyi aslında artısını iyisini topluma da vatandaşa da gösterecek olan sizlersiniz. Her birimiz bunun farkındayız.” ifadelerini kullandı.

“ÖNCELİKLİ AMACIM HAKLARINIZI KORUMAK”

Önal, göreve geldiğinden itibaren önceliğinin çalışanların hakkını korumak olacağını belirtti. Ayrıca aday adaylığı sürecinde de sonrasında belediyeyi zora sokabilecek hiçbir proje üzerinden söz vermediğini belirten Önal, açıklamasında şunları kaydetti:

“Gittiğim yerlerde şunu söylüyorum kaç bin oy getirecek olursa olsun ben işe alım noktasında işçiler noktasında ya da ayrı yönlendirmeler noktasında hiçbir yerde söz vermiyorum. İşleyişe başladıktan sonra benim öncelikli amacım siz arkadaşlarım olabildiğince haklarını koruyarak buradaki kayırmacılığın önüne geçerek sizlerin hakkını korumak. Bu noktada şunu biliyorum; ben 5 yıldır Bayraklı Belediyesi’nde de Büyükşehir İmar Komisyonu’nda da bulundum. O sebepten belediyenin işleyişini biliyorum hakimim. Atılacak her bir adımın nasıl bir maliyet çıkaracağını da biliyorum. Bugün sizin yaptığınız birçok iş toplum tarafından da belediye tarafından da belki bilinmiyor, fark edilmiyor olabilir. Ama sizler üç gün durduğunuzda bu kent yaşanmaz olur. O sebeple bizlerin bu noktada duyarlılığının olduğunu bilin.

İşçilerimizin maaşlarını gününde alması noktasında elimden gelen duyarlılığı göstereceğim. Bu ekonomik durumlar bizden bağımsız yönetilemeyen ekonomik krizler, dediğim gibi kendi önceliğimi bu adaylığı alma sürecinde bile burayı mağdur edecek hiçbir çalışmanın içinde olmadım. Günü geldiğinde uçuk kaçık fikirlerin hiçbirine girmedim. Reklam olacak, beni artıya çıkaracak popüler noktaya getirecek hiçbir sürece dahil olmadım.”

 

“AİLELERİNİZLE DAHA FAZLA ZAMAN GEÇİRİN DİYE…”

Çalışma saatlerinin hafta sonunda sarkmasıyla ilgili de konuşan Önal, “Bazı arkadaşlarımız çalışmaları hafta içi bazılarının da hafta sonuna sarkıyor. Şunu en başından belirteyim; sizler ailelerinizle daha fazla zaman geçirin diye mücbir durumlar, mücbir sebepler dışında hiçbir yerde elimizden geldiğince artık hafta sonuna sendikada arkadaşlarımızın da ısrarı ve önerileriyle elimizden geldiğince beş güne çekeceğiz” dedi.

Önal, konuşmasına şöyle devam etti:

“Ama hafta içinde de sizden beklentim, o yarım günün emeğini artısını o hafta içi vermeniz olacaktır. Şundan emin olun ben bugüne kadar Bayraklı Belediye dahil olmak üzere bir tane yakınımı meclis üyesi olarak önermedim. Buna da almamaya hakkaniyeti sürdürmeye devam edeceğim. Terfiler noktasında da bana birden fazla talep geldi arkadaşlar. Bilmediğim noktaya girmeyeceğim. Terfilerde, kayırmalarda olabildiğince komisyon kurulup hakkaniyetle bu sürecek. Sendikacı arkadaşların alanına müdahale gibi olmasın. Sendikanın yanında da belediyemizde ayrı bir birim olacak. Sadece sendika üzerinden almayacağım şikayetleri. Bu benim yoğurt yiyişim. Belki çok doğru olmaz sendikal mücadeleye saygı duyuyorum ama ayrı bir noktada, istiyorsa başkan yardımcılarımla ilgili olsun olabilecek sorunlar ya da ayrı anlayışlar ayrı bir birimden bana da gelecek. Tüm çalışan arkadaşlarımıza ayrı bir birimden de şikayet noktası oluşturacağım. Bunu bilmenizi isterim.” 

ÖRGÜTLÜ MÜCADELE VURGUSU

Açıklamasında, çalışanlara örgütlü şekilde hak arayışını sürdürmeleri ve gerektiği durumda herhangi bir yanlışa düşerse kendisini de uyarmaları gerektiğini belirten Önal, “Örgütlü mücadele yarın haklarınızı alabilmeniz yolunda örgütlüğünüz olmazsa yarın ben de yanlışa düşebilirim. Örgütlü durmak, örgütlü şekilde gelip taleplerini iletmek de önemli. Ben kendime güveniyorum, eksiye düşmeyeceğimi düşünüyorum ama sadece İrfan değil. İrfan da yarın proje noktasında bir çalışma noktasında eksik kalabilir. Değer başkanımızın az önce de dediği gibi örgütlü bir şekilde hakkını alabilmek bir araya gelmek çok değerlidir.” dedi.

Önal, konuşmasını tamamlarken şu ifadeleri kullandı:

“O yüzden örgütlü yapınızdan zaten vazgeçmeyin. Örgütlü azınlıklar, örgütsüz çoğunlukları yönetir. O sebeple eğer siz örgütlülüğünüzü korumazsanız yarın ayrı noktalarda belediyemize de diğer belediyelerde de maalesef birçok noktada haklarınız gittikçe azalır, eksilir, insanlar dediğim gibi ayrı ayrı çalışmalara imkân kaynak ve zaman ayırır. Sendikal mücadelede de anlayış olarak durduğumuz yer belli olsa da ben hiçbir sürecin taraftarı olmayacağım. Hiçbir noktada gelip kimseye baskı yapmayacağım. Neye inanıyorsanız hangi anlayışla ilerliyorsanız o noktada gider onlarla beraber hareket edersiniz. Ama şunu söyleyeyim hak hukuk adalet hepimizin önceliği. Az önce bahsettiğimiz Cumhuriyet devrimleri, Atatürk’ün izinde olmak yani en nihayetinde Cumhuriyet’in bize kazandırdığı Türkiye Cumhuriyet ile CHP’nin ilkelerini korumak burada benim asli görevim. Ben bu anlayışla siyasetimi yapacağım.