1. Haberler
  2. İzmir
  3. Bayraklı Meclisinde AK Parti’den eleştiri: İzmir’in kalbi kalp spazmı geçirdi!

Bayraklı Meclisinde AK Parti’den eleştiri: İzmir’in kalbi kalp spazmı geçirdi!

Bayraklı Belediye Meclisi Mayıs Ayı Olağan Toplantısı gerçekleşti. Mecliste 2023 yılı mali yılı kesin hesabı görüşüldü. Hesaba dair olarak AK Parti Grup Başkanvekili Emre Demir borçların arttığına ve belediyede hizmetlerin yapılmadığına dair eleştirilerde bulunarak, “İzmir’in kalbi Bayraklı denmişti ama maalesef kalp spazmı geçiren bir Bayraklı var” dedi. Ayrıca geçmişte gündeme gelen belediyenin logosunun akıbetini soran AK Parti Belediye Meclis Üyesi, “Bayraklı’nın kalbi nerede? Bu logo ne oldu, farklı bir logo mu kullanacaksınız?” sorusunu yöneltti.

featured

Bayraklı Belediyesi Mayıs Ayı Olağan Toplantısı ikinci oturumu gerçekleştirildi. Meclisi Bayraklı Belediye Başkanı İrfan Önal yönetti.

Mecliste ihtisas komisyonundan oy çokluğu ile gelen 2023 Mali Yılı Kesin Hesabı görüşüldü.

ÖN GÖRÜLEN GELİRİN YÜZDE 92’Sİ GERÇEKLEŞTİ

Belediyenin bütçesi oluşturulurken 898 milyon 735 TL öngörülürken yıl içerisinde bütçe dışı ek gelirler ile birlikte toplam gelir 978 milyon 370 bin TL oldu. Bu gelirlerin 935 milyonu tahakkuk edildi ve gelir bütçesinin gerçekleşme oranı yüzde 92 oldu.

TOPLAM GİDER 1 MİLYAR 7 MİLYON TL OLDU

2023 yılı bütçesi oluşturulurken 898 milyon 735 bin TL ödenek tahsisi yapıldığı ancak enflasyon artışı ve ekonomik dengesizlikler ile birlikte yıl içerisinde ek 108 milyon 635 bin TL’lik ek bütçe yapıldı. Ek bütçe ile birlikte gider bütçesinin toplam 1 milyar 7 milyon 335 bin TL olduğu açıklandı. Bütçenin en büyük gider kaleminin ise 600 milyon 478 bin TL personel gideri olduğu belirtildi.

AK PARTİLİ AKBULUT: İTİBARDAN TASARRUF OLMAZ ANLAYIŞI BENİMSENMİŞ

AK Parti Meclis Üyesi Soner Akbulut, bütçeye getirdiği eleştirileri “Özel Kalem Müdürlüğü’ne 9 milyon bütçe ayrılmış. Temsil ve tanıtıma 2 milyon ayrılmış. 1 milyon ek yapılarak 4 milyon TL olmuş. Özel kaleme ayrılan bütçe kafamızda bir soru işareti uyandırılıyor. İtibardan tasarruf olmaz anlayışı benimsenmiş. Tanıtma ve ağırlama giderlerine 10 kişinin maliyeti kullanmış. 13 milyon Spor Müdürlüğüne ayrılmış. Sporsal faaliyetlere ayrılan bütçe bizleri üzmüştür. Bir de dünya çocuk ve gençlik mottosu olan bir ilçe olmasına rağmen kütüphanelere 3 milyon 558 bin TL ayrılmış. Tanıtma ve ağırlama kadar değeri yok mudur?” ifadeleriyle dile getirdi.

AK PARTİLİ DEMİR: BİZCE BAŞLIK; BELEDİYENİN BORCU 1 MİLYAR TL

AK Parti Grup Başkanvekili Emre Demir ise bütçeye getirdiği eleştiriler olarak eski başkanı hedef alarak “2023 yılı mali hesabını konuşuyoruz. Bizim konunun başlığını atmalıyız, bütçenin etkin ve verimli kullanıldığı söylendi. Biz tam tersi düşünceye sahibiz. Bayraklı Belediyesi’nin borcu yaklaşık 1 milyar TL, bizce başlık bu olmalı. Önceki dönem Belediye Başkanı Serdar Sandal ‘Belediye borç batağında, personel sayısı fazla. İçi çürümüş bir kurumsal yapı var ve bunu düzelteceğim’ demişti” dedi.

‘KİŞİSEL PR’A DÖNÜŞTÜ’

Belediyenin bütçesinin kişisel tanıtıma dönüştüğünü belirten Demir, “Taşı taş üstünde koyanın yanındayız demiştik. Sandal’a da demiştik, Bayraklı için ne yapabiliriz dedik. 70 milyonluk SGK borcunu söylemişti biz de borcu arazi karşılığı sildirdik. Hizmet olarak döneceğine inanıyorduk ama kişisel PR’a dönüştü” ifadelerini kullandı.

‘İZMİR’İN KALBİ BAYRAKLI DEMİŞTİ AMA MAALESEF KALP SPAZMI GEÇİRDİ’

Belediyenin borçlarına rağmen hizmet yapmadığını ifade eden Demir, “Kamuya borçlar bugün hala ödenmiyor, çok ciddi borcu var belediyenin. Piyasaya borcumuz yok diyoruz. Son 5 yıldaki EKAP kayıtlarına bakmayı davet ediyorum, iş ve icraat yok ki. Ortada bir proje yok. Yaklaşık 1 milyar TL borç var ama hizmet sıfır. İzmir’in kalbi Bayraklı denmişti ama maalesef kalp spazmı geçiren bir Bayraklı var” dedi.

‘BUGÜN 1 MİLYAR OLAN BORÇ DAHA SONRA 2 MİLYAR OLUR’

Belediye gelirlerinin bir an önce arttırılması gerektiğini belirten Demir, “Bazen sert ama yerinde eleştirilerde bulunduk. Bu eleştirilerin ne kadar haklı olduğunu gördük. Dün belediye meclisi iken evet dediğiniz konuların bugün içinden çıkılmaz konular olduğunu görüyorsunuz. Umarım siz bu söylemlerinizi altı dolu bir şekilde doldurursunuz. Bugün 1 milyar olan borç 2 milyar TL olur. 60-70 aday adayı çıktı CHP’den. Eğer insanlar inansaydı bu kadar aday çıkmazdı. Siz de bu eleştirileri görseydiniz yanında olurdunuz. Bence siz de mazeretleri kenara bırakıp gelir arttırıcı hareketler yapmalısınız. Bizim dışımızda gelişen ekonomik krizler var, bunları görüyoruz. Gelir arttırıcı hareketlerde bulunmak lazım. Ruhsata tabi olup ruhsatı olmayan kaç işletme var? Kaç tane inşaat ruhsatı kesilmiş? Firmalar Bayraklı’da iş yapmaktan imtina ediyor. Bayraklı maalesef bize kişisel PR’ı uğruna 5 sene kaybetmiş. İçten ve samimi eleştirilerimizi dikkate almanız bizim temennimiz. Üzerimize düşen ne varsa yanınızdayız. Grubumuz adına ret oyu veriyoruz” ifadelerini kullandı.

‘TEK ADAMCILIK YAPMIYORUZ’

AK Parti’den gelen eleştirilere yanıt veren CHP Grup başkanvekili Özlem Avcı, “Gençlere önem verdiğimiz için kafeleri kitap kafelere çevirdik, durumu olmayanlar için öğrencilere ders veriyoruz. 27 aday adayımız oldu, bu da demokratik bir parti olduğumuzu gösterdi. Tek adamcılık yapmıyoruz” dedi.

2023 Mali Yılı Kesin Hesabı AK Parti Grubu’nun ret oyuyla, oy çokluğu ile geçti.

LOGO YENİDEN GÜNDEME GELDİ: BAYRAKLI’NIN KALBİ NEREDE?

Oylamanın ardından mecliste dilek ve temenniler bölümüne geçildi. Dilek ve temenniler bölümünde söz alan AK Parti Meclis Üyesi Muhammet Şahin, geçmişte tartışmalara neden olan belediyenin logosunun akıbetine dair sorular sorarak, “Bayraklı’nın en temel sorunlarından biri kentsel dönüşüm ve deprem. Rakamlarda kentsel dönüşüme ayrılan miktar yok hükmündedir. Bayraklı’nın meselelerinin üzerine gidecek iradeleri ortaya koymamız gerekir. Sayın Başkan, kısa vadede Bayraklı için neler yapacaksınız? Bayraklı’ya kent meydanı konusunda önceki dönem çokça kez söz aldım. Sandal bize çokça görsel sunum yaptı ama bir çivi bile çakılmadı. Devamlılık esastır, bu kent meydanını ne zaman kazandıracaksınız? Deprem etüt merkezi daha önceki dönemde kapatıldı. Bu merkez yeniden açılmalı. Bayraklı’nın gündemine oturan ve logo meselesi var, yeniden mi değişti bu logo? Bu kalp nerede? Bayraklı’nın kalbi nerede? Bu logo ne oldu, farklı bir logo mu kullanacaksınız?” dedi.

CHP’Lİ ÖZKAN DEPREMZEDELERİN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ

Dilek ve temenniler bölümünde söz alan Haydar Özkan, depremzedelerin sorunlarını gündeme taşırken, “Depremle ilgili konuşurken elimde depremin verdiği esaslar var. Hasarlı bina adetleri var elimde. 2020 tarihinde 300 bin TL paraya ihtiyacımız var. 100 bin TL’yi emsal artışı ve 200 bin TL’yi kredi ile yapabiliriz demiştik. Artık bankalardan kredi alamıyoruz. Deprem vergileri yerinde kullanılmış olsaydı içinde otururduk.

Rezerv alanda isteklerimiz var. 16 tane iş yeri yapıldı, 2 yıl oldu hala dağıtılmıyor bu iş yerleri kime teslim edilecek. 1 ekmek için farklı mahallelere gidiyor vatandaşlar. 140 tane iş yeri için hak sahibi olanlardan hiçbir bilgi alamadık yer de gösterilmedi. Rezerv alanda bir sağlık ocağı var ve 2 yıldır açılmıyor, camiye imam tahsisi yapılamıyor. Akaryakıt alanı olarak belirlenmiş bir yer var ve bilgilerimiz dışında satılmış. Yeşil alan olarak ilan edilen bölgede inşaat yapılmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

MECLİSTE ‘BAYRAKLILILAR KONUŞSUN’ TARTIŞMASI: SEN BURADA DOĞDUN DİYE ÜSTÜN MÜ OLDUN?

Özkan’ın ardından söz almak isteyen AK Partili Şahin’e ‘dile ve temennilerde bir kez söz alınır’ diyerek izin vermeyen Başkan Önal, AK Parti Grubu ile tartıştı. AK Partililerin CHP’li meclis üyesi Mehmet Cengiz Sarıoğlu’nun eleştirilerine ithafen ‘Bayraklılılar konuşsun’ demesi üzerine sinirlenen Başkan Önal, “Kişinin nerede doğduğunun bir kıymeti yok. Sen burada doğdun diye üstün mü oldun? Geç kardeşim. Burada kimsenin birbirine mecburiyeti yok ama saygı göstermek zorundasınız” dedi. AK Parti grubundan yükselen seslere karşın olarak Başkan Önal, “Grubunuza bir saldırı olursa grup başkanvekili cevap verir. Sen bir kere söz aldın, bitti. Sesini yükseltme. Hem konuşmanın süresi hem de usulü ile ilgili başkanvekili konuşacak” dedi.

BAŞKAN ÖNAL KENT MEYDANI’NA DAİR DETAYLARI ANLATTI

AK Partililerin ‘önce hangi projeyi yapacaksınız’ diye sorması üzerine Başkan Önal, “İlk olarak kaldırım ve yollar yapılacak ondan sonra projelerimi yapacağız. Kent Meydanı benim projelerim arasında var ama sadece belediyenin alabileceği bir karar değil. İstediğimiz proje için bakanlıkla görüşmemiz gerekir. Tarihi bir bulguya dair çalışmalar sürüyor. En son yapılan kazılardan sonra kurul yeniden değerlendirecek. Sapla samanı birbirine karıştırmayın, iki ayrı bölge var. Kurul kazıları istedi ve hocalar eşliğinde yapıldı. Atılmış olan adımlar var ama kuruldan henüz geçmedi. Kent Meydanı ile ilgili düşünceyi sürdürüyorum. Kurul kararına bağlı, bize bağlı olmadan bir süreç” dedi.

‘ETÜT MERKEZİ AÇARSAK POPÜLİST OLUR’

Son olarak meclis üyelerinin kendisine gelen soruları yanıtlayan Başkan Önal, şunları söyledi:

Deprem etüt merkeziyle ilgili olarak, çok daha ileri teknolojide olan yerler var. Geçmiş dönemlerde faydası olabilir ama çok daha bilimsel kurumlar ve firmalar var. Projeler artık kendi ödemelerini müteahhit alıyordu artık müteahhit ile iletişime girmeden ödemelerini alabiliyorlar. Etüt merkezini açarsak popülist olur, bilimsel olmaz.

‘KALP DURUYOR ARKADAŞLAR’

Kalp duruyor arkadaşlar. Logoyla ilgili bir tartışmamız olmadı. İzmir’in Kalbi konusunda ben de hemfikirim. Tarihsel açıdan bakınca İzmir’in kalbi olmayı burayı hak ediyor.

‘BORCUMUZA DAİR ENDİŞEMİZ YOK’

Borcumuz var ama hiçbir endişemiz yok. Harcamaları da itibar olarak değerlendirmiyoruz. Yapacağımız hizmetler ile umarım bir katkısı olur.

Bayraklı Meclisinde AK Parti’den eleştiri: İzmir’in kalbi kalp spazmı geçirdi!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Egesonhavadis ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin