1. Haberler
  2. İzmir
  3. Bayraklı’da işçiler gevrek, kuru ekmek ve sefer tasıyla eylem yaptılar!

Bayraklı’da işçiler gevrek, kuru ekmek ve sefer tasıyla eylem yaptılar!

Bayraklı Belediyesi’nde yaşanan maaş ve yemek ücretleri krizi hız kesmeden devam ediyor. Çalışan memurların ücretlerinin eksik yatırılması sonrası yemek ücretlerinin de yatırılmaması ile birlikte işçiler bugün belediye binası önünde yer sofrası kurarak yemek yedi. Öğle yemeği öncesi konuşan sendika yetkilileri ise TİS hakları konusunda Belediye Başkanı İrfan Önal’a çağrıda bulundu.

featured

Yerel seçim sonuçlarının ardından bir çok belediyede ekonomik kriz yaşanıyor.

Bayraklı Belediyesi’nde görevi devreden Serdar Sandal’ın ardından mali yapıyı düzeltmek için çalışmalar sürerken maaş ödemelerinde yaşanan sorunlar çözülemiyor.

Maaşlardan yüzde 30-40 oranında kesintinin yapılacağı belirtilirken memur statüsünde olan personellerin Sosyal Denge Tazminatı ücretlerinde kesintiye gitme kararı alındığı iddia edilmişti.

Maaşlardaki eksik ücretlerin yatmaması sonrası ise belediye memurları bugün yeniden eylem yaparken ‘yeryüzü sofrası’ kurarak belediye binası önünde yemek ücretlerinin kesilmesini protesto etti.

FİLİZ: BURADA YERYÜZÜ SOFRASI KURDUK

İlk olarak konuşan Tüm Bel-Sen 2 No’lu Şube Temsilcisi Nihat Filiz, “bu ay toplu iş sözleşmelerimizin iyileştirmeleri yatırılmadı. Ve dün burada bir demokratik tepki gösterdik. Ve dedik ki yarın da yeryüzü sofrası kurarak ikinci adımı atıyoruz. Bunu ikonik bir nedeni vardı. Biliyorsunuz yemek paralarımız yatmadı. Ya sadece toplu iş sözleşmesi paralarımız değil, aynı zamanda yemek paralarımız da yatmadı. Arkadaşlarımız aldıkları iyileştirmenin bir kısmını yemek parasıyla birlikte öğlenleri mesai saatinden sonra yemek için kullanıyordu. O da kalkınca arkadaşlar evlerinden karınca kararınca bir şeyler getirdi ve burada yeryüzü sofrası kurduk. Toplu iş sözleşmelerimiz uzun, önemli bir mücadelenin sonucunda ortaya çıktı. Bugün geldiğimiz noktada bu ağır bedeller ödenerek elde edilen kazanımlarımız bir çırpıda elimizden alınmaya çalışıyor gibi bir hissiyat taşıyoruz. Bu toplu iş sözleşmesinin kazanımlarını öyle birilerinin keyfi istedi diye bırakmamız mümkün değildir. Biz şöyle bir hissiyat içerisindeyiz; Sanki merkezi bir yerden bir karar alınmış ve önümüzdeki döneme ilişkin toplu iş sözleşmeleri yasal sürecin hapsedilerek örgütün toplu pazarlık yapma hakkı elimizden alınacak… Gittiğimiz her yerde TİS sözü yüksek olduğu bunun sınıra çekilmesi gerektiği üzerine çokça vurgu yapılıyor. Biz Sayın Belediye Başkanımızla da görüştük. Ona da ilettik. Kendince haklı noktalar olabilir. O başka bir şey. Göreve yeni geldi. Önceki belediyelerden gelen enkaz devralmış olabilir. Bir mali durum da olabilir. Fakat burada bunun yaratıcısı her zaman söylediğimiz gibi bizler değiliz. Bizler gerçek anlamda burada hizmet üretiyoruz. Gecemizi gündüzümüze katıyoruz. Ve onurlu bir yaşam sürmek için de çocuklarımızın refah durumunu düzeltmek için de ekonomik anlamda fazla miktarda para almak istiyoruz. Burada toplu iş sözleşmelerine çağırıyoruz. Toplu iş sözleşmelerin yeniden gündeme getirilmesi, yeniden bunu aşağı çekilmesi, bir daha gündeme gelirse biz sadece bugün, yarın değil, bundan sonraki süreçte de sürekli iletişim halinde olacağız” dedi.