1. Haberler
  2. Siyaset
  3. Büyükşehir Adayı Hamza Dağ, “İzmir’i Teknokentin merkezi yapabiliriz”

Büyükşehir Adayı Hamza Dağ, “İzmir’i Teknokentin merkezi yapabiliriz”

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hamza Dağ, seçim çalışmaları kapsamında İzmir Ticaret Odası'nı (İZTO) ziyaret etti.

featured

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Bakan adayı Hamza Dağ, AK Parti Konak Belediyesi Başkan adayı Ceyda Bölünmez Çankırı ile İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ve üyelerini ziyaret etti. Ziyarette konuşan Dağ, “Mahmut Başkan ve yönetim kurulu üyeleri yıllardır İzmir’in meseleleri ile dertleniyorlar. Biz de o dertlere deva olmak adına, milletimizle birlikte karınca kararınca destek olmaya gayret ediyoruz. Gayret ettik ve mesafe aldık. İzmir vizyonumuz çok daha ileri çok daha ötelerde. İzmir tarih boyunca ticaretin merkezi olmuş bir şehir. Hatta 130 yıl önce Beyrut ve Selanik limanları Osmanlı Devleti’nin sınırları içinde olduğunda dış ticaret fazlası veren tek liman İzmir Limanı. Dolayısıyla İzmir hep ticaretin ve ihracatın alanı olmuş. Özellikle tarım ile beraber liman hep iş yapmış, hatta deniz ticareti önemli olduğu andan itibaren sürekli büyümeye başlamış. Dolayısıyla biz burada denizi ve deniz ticaretini çok daha fazla şekilde kullanmak mecburiyetindeyiz” ifadelerini kullandı.

‘İZMİR İÇİN ÇOK DAHA ÖNEMLİ İŞLER BAŞARMAK DURUMUNDAYIZ’

Dağ sözlerini şöyle sürdürdü: “İzmir için gerçekten çok daha önemli işler başarmak durumundayız. Ama önce kronik hale gelen sorunlarımızı çözüme kavuşturmak durumundayız. Bunun başında ulaşım ve trafik geliyor. İki yıl içinde yapacağımız köprü kavşaklarla, battı çıktılarla İzmir’in gündeminden bu sorunu çıkartacağımızdan şüphem yok. Ticaret anlamında da birlikte başarmak zorundayız. İzmir’i yenilenebilir enerji üssü haline getirmeliyiz. Yenilenebilir enerji santrallerinin, RES’lerin, GES’lerin İzmir’de kurulması değil, İzmir’de üretilmesi konusunda mesafe katettik. Özellikle önceki dönem sanayi bakanlarının zamanında 5’inci bölge ilanıyla ciddi anlamda ilerleyen bir süreç var. Bu ilerleyen süreci daha efektif bir hale getirmemiz lazım. Çandarlı Limanı ve arkasını da bu anlamda iyi bir şekilde değerlendirmemiz lazım.”

‘İZMİR’İ TEKNOKENTİN MERKEZİ YAPABİLİRİZ’

İzmir’de Teknokentler anlamında ciddi bir ilerleme söz konusu olduğunu söyleyen Dağ, “Ticaret Odası, Büyükşehir Belediyesi, Konak Belediyesi ve Ankara’yla beraber hamle yapmamız lazım. Teknokent ile yetişmiş olan çocuklar hem oyun sektöründe hem bilişim sektöründe hem de Teknokent sektöründe ciddi anlamda bir mesafe katediyor. Alsancak Liman arkası bölgeyi ve Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nü entegre ederek, burayı bilişimin, Teknokent’in merkezi yapabiliriz, alt yapımız var. Bacasız fabrika olarak yapılan ihracatın kilogram karşılığı yok. ‘Kafa topu’ oyunu İzmir’den çıktı. Çocukların kaça mal ettiğini kamuoyundan görürsünüz. İzmir, coğrafyası ve iklimi itibariyle de dünyada bu alanla çalışacak herkesin tercih edebileceği yer. Önce kendi gençlerimiz sonra da dünyada herkesin tercih edebileceği bir yer. Bu anlamda odamızla beraber omuz omuza bu bölgeyi ayağa kaldırabiliriz” ifadelerini kullandı.