1. Haberler
  2. İzmir
  3. Deniz manzaralı İzmir Valilik ek binasına onay geldi!

Deniz manzaralı İzmir Valilik ek binasına onay geldi!

İzmir Valiliği’nin Konak Halkapınar’da denize sıfır mesafede inşa etmek istediği ek binanın imar planlarına Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı onay verdi. Parselin imar planları daha önce iptal edilmişti. Yeni planlarla yapılaşma oranı da artırıldı.

featured

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İzmir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’na ait Konak Mersinli’de taşınmazın planlarını askıya çıkardı. 

Askıya 1/1000’lik uygulama imar planına göre, denize yakın mesafedeki 2 bin 340 metrekare büyüklüğündeki 8623 ada 6 parselin emsal oranı 3 oranı ve YENÇOK: 8 belirlendi. 

Proje açıklama raporunda “Söz konusu 8623 ada 6 numaralı parselde İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinin 14.03.2022 tarih ve 05.301 sayılı kararı ile değişiklikle onaylanan 1/1.000 ölçekli Uygulama İmar Planının; İzmir 7.İdare Mahkemesinin 10.10.2023 tarihli ve 2022/1677 Esas Nolu 2023/1885 Nolu kararı ile iptal edilmesi dolayısıyla alanın plansız kalması sebebiyle 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı teklifi hazırlanması gerekliliği oluşmuştur. İzmir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığının mevcut binasının konum ve kapasite açısından yetersiz olması ek hizmet binası ihtiyacı hasıl olmuştur. Ekte sunulan, yapılması düşünülen hizmet binası avan projesi öneri plan ile TAKS: 0.60, KAKS: 3.00 olarak planlanmıştır” ifadeleri yer aldı. 

Askıya çıkan imar planlarına 30 gün içinde itiraz edilebilecek.

EMSAL ORANI DA ARTTI

Parsele ait daha önceki imar planları mahkeme tarafından iptal edilmişti. Yeni planlarla birlikte emsal oranı da artırılmış oldu. İptal edilen planlarda bu oran 2 idi. Ayrıca önceki planlara göre parsele İzmir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü binası yapılması planlanıyordu. Parselin mülkiyeti 28 Şubat 2024 tarihinde Maliye Hazinesi’nden İzmir Valiliği’ne geçmişti.

Deniz manzaralı İzmir Valilik ek binasına onay geldi!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Egesonhavadis ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin