1. Haberler
  2. İzmir
  3. Efes-2024’ün gündüz safhası düşmana korku dosta güven verdi

Efes-2024’ün gündüz safhası düşmana korku dosta güven verdi

İzmir’de Ege Ordusu Komutanlığının sevk ve idaresinde düzenlenen Efes-2024 Birleşik, Müşterek Fiili Atışlı Arazi Tatbikatı'nın gündüz safhası denizden yapılan kara bombardımanıyla başladı. Tatbikatı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak, kuvvet komutanları ve diğer ülkelerden seçkin gözlemciler takip etti.

featured

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) en büyük planlı tatbikatı olan Efes-2024 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı’nın gece safhası, dün gece saatlerinde başarıyla tamamlanmıştı. Bugün ise sabah saatlerinde gündüz safhası icra edildi. Seferihisar içesi Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesi’ndeki tatbikatın seçkin gözlemci gününün ikinci gününü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak, kuvvet komutanları, TSK komuta kademesi ve diğer ülkelerden seçkin gözlemciler izledi.

Denizden yapılan kara bombardımanıyla başladı

45 ülkeden bin 745 yabancı ve 9 bin 139 milli olmak üzere toplamda 10 bin 884 personelin katıldığı tatbikatın gündüz safhası, senaryo gereği gece başlayan hava hücum harekatına devam edildi, top ve komuta kontrol araçları havadan helikopterlerle taşındı. Tatbikat topçu ve havan atışlarıyla sürdü. Gece başlayan Hava Hücum Harekâtına (HHH) devam edildi. Top/obüs ve komuta kontrol araçları havadan taşındı. Senaryo gereği yaralı personel helikopter ile seyyar sahra hastanesine tahliye edildi. Amfibi hücum harekatına yönelik yakın hava desteği verildi.

Amfibi harekât kapsamında makinalı tüfek ve rpg-7 r/a atışları yapıldı. Amfibi hedef sahasındaki (AHS) muhasım denizaltı (d/a) tespit edildi. Daha sonra alim torpidosu atışı yapıldı. Amfibi harekâtı destekleyen topçu atışları gerçekleştirildi. Hava muharebe devriyesi görevi yapıldı. Yamaç çökertmesi icra edilerek mayınlı saha ve tel engellerinden geçit açıldı. Ardından düşman denizaltı tespit edildi ve talim torpidosu atışı yapıldı.