EÜ’nün programlarının yüzde 51,63’ü ilk 5’te tercih edildi

featured

İZMİR(Ege Ajans)- Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS-2022 yerleştirme sonuçlarına göre üniversite lisans ve ön lisans programları taban ve tavan puan sıralamasında, Ege Üniversitesinin lisans ve ön lisans programlarının yüzde 51.63’ü ilk 5 program arasında yer aldı. Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Program kontenjanlarının yüzde 100’ ü dolan Araştırma Üniversitemizin 5 yıllık tam kurumsal akreditasyon alması ve programlarının yüzde 70’inin kalitesini tescilleyerek akredite etmiş olması YKS 2022 tercih sonuçlarının analizinde de görüldüğü üzere yerleşme taban puanlarını artırmış; yüksek puanlı, başarılı ve nitelikli öğrencilerin tercihi olmuştur” diye konuştu.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı 2022 yerleştirme sonuçlarına göre Ege Üniversitesinin 79’u lisans, 74’ü ön lisans olmak üzere 153 programının 79’u devlet üniversiteleri sıralamasında en yüksek puanla öğrenci olan ilk 5 program arasında yer aldı.

Son beş yılda yaşanan değişim ve gelişimin sonucunda, 5 yıllık kurumsal tam akreditasyon ve araştırma üniversitesi unvanı alan Ege Üniversitesinin başarılı ve yüksek puanlı öğrenciler tarafından tercih edildiğini vurgulayan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Ülkemizin en köklü devlet üniversitelerinden olan Ege Üniversitesi, bu sene öğrencilerin öncelikli tercihleri arasında yer aldı. Kurumsal tam akredite, öğrenci odaklı, uluslararası tanınır araştırma üniversitemiz; kaliteli eğitimi, yetkin akademik kadrosu, fiziki altyapısı ve donanımlı laboratuvarları, üniversite sanayi iş birlikleri,  öğrencilerine sunduğu staj ve istihdam imkânları ile başarılı gençlerimizin gözdesi oldu. Üniversitemizin toplam 153 lisans ve ön lisans programından 79’u yani yüzde 51,63’lük oranla ilk 5 program arasına girme başarısını gösterdi. Üniversitemizin YÖKAK’tan 5 yıllık tam kurumsal akreditasyon alması ve programlarımızın yüzde 70’inden fazlasının ulusal ve uluslararası değerlendirme yapan kurum ve kuruluşlar tarafından akredite edilerek kalitesini tescillemiş olması, YKS 2022 tercih sonuçlarında da görüleceği üzere programlarımızın giriş puanlarını artırdı. Üniversitemizin bölümleri yüksek puanlı, başarılı ve nitelikli öğrenciler tarafından tercih edildi. Üniversite tercihi yapacak öğrencilere kolaylık sağlamak, programlarla ile ilgili bilgi vermek amacıyla yayımlanan kılavuzda, Türkiye’de bir ilki başararak 5 yıllık tam kurumsal akreditasyon belgesine layık görülen üniversitemiz de yer aldı. Kılavuzda ilk kez yer almamızın da bu başarıya önemli katkısı oldu.  Ayrıca Mühendislik Fakültemizin tüm bölümlerinde yüzde 100 İngilizce eğitime geçmemiz, 2021 YKS tercih sonuçlarına kıyasla bu sene mühendislik programlarımızın hem puanları hem de devlet üniversitelerindeki puan sıralaması bakımından gözle görülür bir yükseliş gösterdi. Üniversitemizi tercih ederek yerleşme başarısı gösteren, bu büyük ailenin en önemli paydaşı olan gençlerimizi tebrik ediyorum. Bizlere böyle bir başarıyı yaşatan üniversitemize ve tüm mensuplarımıza şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Ege Üniversitesinin 79 lisans programından 42’si (%53,16) ilk 5 program arasına girdi. Bu programlardan 10’u birinci, 14’ü ikinci, 6’sı üçüncü, 4’ü dördüncü ve 8’i beşinci sırada yer aldı. Alman Dili ve Edebiyatı, Astronomi ve Uzay Bilimleri, Biyokimya, Reklamcılık, Tarla Bitkileri, Çocuk Gelişimi, Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği, Beslenme ve Diyetetik, Deri Mühendisliği, Görsel İletişim Tasarım lisans programları birinci sırada yer alırken Diş Hekimliği, Eczacılık, İngilizce Mütercim Tercümanlık, Almanca Mütercim Tercümanlık, Sınıf Öğretmenliği, Biyomühendislik, Tekstil Mühendisliği, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Turizm Rehberliği, Süt Teknolojileri, Tarımsal Yapılar ve Sulama, Toprak Bilimi ve Bitki Besleme, Zootekni, Moda Tasarımı bölümleri ikinci sıraya yerleşti.

Ayrıca 64 ön lisans programından 37’si (%49.99)  ilk 5’te yer buldu.  Birinci sırada 10, ikinci sırada 7, üçüncü sırada 10, dördünü sırada 8 ve beşinci sırada 2 ön lisans programı yer aldı.

8 2 - Egesonhavadis
4 1 - Egesonhavadis
6 2 - Egesonhavadis
rektor ogrencilerle 154 - Egesonhavadis

EÜ’nün programlarının yüzde 51,63’ü ilk 5’te tercih edildi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Egesonhavadis ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin