1. Haberler
  2. Dünya
  3. Fitch: “Türkiye’de ilk hedef enflasyonu düşürmek”

Fitch: “Türkiye’de ilk hedef enflasyonu düşürmek”

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in Kıdemli Direktörü ve Türkiye Analisti, geçen hafta gelen not ve görünüm iyileşirmesinin ardından "Türkiye'de seçim sonrasında enflasyonun düşürülmesiyle tutarlı sıkılaşmanın sürmesini bekliyoruz" değerlendirmesini yaptı.

featured

Fitch Ratings, Türkiye’de enflasyonun düşürülmesi ve sıkılaşma politikalarının sürdürülmesini bekliyor. Kıdemli Direktör ve Türkiye Analisti Erich Arispe Morales, Türkiye’deki sıkılaşmanın tahminlerden daha güçlü olduğunu ve enflasyon baskılarının devam ettiğini belirtti. Özellikle, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz oranlarını artırarak ekonomide sıkılaştırma yolunda daha iddialı adımlar attığını vurguladı.

Morales değerlendirmesinde, Türkiye’de ilk hedefin enflasyonu düşürmek olduğunu ve seçim sonrası enflasyonun düşürülmesiyle tutarlı politika sıkılaştırmasının sürmesini beklediklerini söyledi.

Morales ayrıca, TCMB’nin manevra alanının seçimler nedeniyle kısıtlı olacağını öngördüklerini ancak beklenenden daha fazla sıkılaşma gerçekleştiğini ifade etti.

Ayrıca Fitch’in Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’na göre, küresel ekonomide büyüme beklentileri artarken enflasyon endişeleri sürüyor. Özellikle ABD’de ekonomik büyüme tahminleri yükselirken, Çin ve Euro Bölgesi için tahminler düşürüldü. Raporda, Fed ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) gibi önemli merkez bankalarının yıl sonuna kadar faiz indirimi yapmasının beklendiği de belirtildi.

Türkiye ekonomisi için ise raporda, geçen yılın son çeyreğinde beklenenden daha güçlü bir büyüme gözlendiği ve bu yılın büyüme tahmininin artırıldığı ifade edildi. Özellikle özel tüketimdeki artışın ekonomik büyümeye olumlu katkı yaptığına dikkat çekildi. Ayrıca, Türkiye’nin uluslararası rezervlerinde iyileşme gözlendiği ve politika değişikliklerinin ekonomik büyümeyi desteklediği kaydedildi.

Son olarak, raporda Türkiye’nin ekonomik büyüme potansiyelinin arttığı ve 2025’te daha yüksek bir büyüme oranının beklendiği belirtildi. 

Fitch’in raporunda, kısa vadeli ekonomik kazanımların bu yıl büyümenin daha yüksek olacağına işaret ettiği, Türkiye ekonomisinin bu yıla ilişkin büyüme tahmininin yüzde 2,5’ten yüzde 2,8’e çıkarıldığı belirtildi.

Raporda, Türkiye ekonomisinin 2025’te ise yüzde 3,1 büyümesinin tahmin edildiği kaydedildi.

Bununla birlikte, enflasyonun düşürülmesi ve ekonomik istikrarın sağlanması için politika yapıcılarının dikkatli olması gerektiği vurgulandı.

Fitch: “Türkiye’de ilk hedef enflasyonu düşürmek”
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Egesonhavadis ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin