1. Haberler
  2. İzmir
  3. İşçiler’den Cemil Tugay’a salvo: Tasarrufu bankamatikçilerden yapın!

İşçiler’den Cemil Tugay’a salvo: Tasarrufu bankamatikçilerden yapın!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın 250 işçinin işten çıkarılacağı yönündeki açıklamasına yanıt veren Belediye İş İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Savaş Atalay “Bu açıklama gerçeğin sadece bir yüzünü ifade ediyor. İşçi işe almada yasal prosedürler görmezden geliniyor. İZDOĞA işten çıkartılan arkadaşlarımızın işe alım süreçleri Ekim-Kasım Aralık 2023’te başladı. Eğer tasarruf yapacaksanız, tasarrufu çalışmadan ücret alanlardan yapın” dedi.

featured

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde Cumhuriyet Halk Partisi Adayı olarak seçimi kazanan Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın göreve devralması sonrası belediyede işten çıkarma iddiaları gündeme gelmişti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde ekonomik sorunu aşmak için yeni yılda işe girişi yapılan 3 bine yakın işçinin görevlerine son verileceği iddiaları ile ilgili olarak sendika ve Belediye-İş Sendikası arasında görüşmeler sürerken bugün İZSU’da 40 çalışanın işten çıkarılmıştı. Sendika ise işten çıkarmalara tepki göstererek İZSU ana binasında eylem gerçekleştirmişti.

Süreçle ilgili büyükşehirden yazılı açıklama gelmişti. Açıklamada “Bu çerçevede belediye ve iştiraklerinde ihtiyaç fazlası istihdam bulunduğu görülmektedir. Bunların önemli bir kısmı seçimin hemen öncesinde göreve başlatılmış durumdadır. 1 Ocak’tan sonra belediye ve iştiraklerinde toplam 1909 kişi işbaşı yaptırılmıştır. Ayrıca işbaşı yapmak için 912 kişiye ilave olarak çağrı yapıldığı ve işlemlerin başlatıldığı anlaşılmıştır. Yerel seçimin ardından mazbata alım sürecine kadar 1-6 Nisan tarihleri arasında da belediye iştiraklerinde 312 kişinin işbaşı yaptığı tespit edilmiştir. İhtiyaca yönelik alımlar konusunda olumsuz bir tasarrufta bulunulmamıştır. İhtiyaç fazlası olduğu, aranan kriterleri taşımadığı, işe başlama öncesi işlemlerinde eksiklikler saptanan yaklaşık 250 kişinin de çalıştırılmasının kurum açısından idari, hukuki ve mali yönden uygun olmadığı kanaati oluşmuştur” denildi.

SENDİKA’DAN YANIT

Büyükşehir’in açıklamasına Belediye-İş İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Savaş Atalay yanıt verdi. Atalay, İZDOĞA’dan işten çıkarılanların işe alım süreçlerinin Ekim-Kasım Aralık 2023’te başladığını ifade etti.

PROSEDÜRLER GÖRMEZDEN GELİYOR

İşçilerin işe almada yasal prosedürlerin görmezden gelindiğini belirten Atalay “Yapılan açıklamalarda, İZDOĞA’da işten çıkarılan işçilerin seçim öncesi 6-7 Mart’ta işe alındığı söyleniyor. Bu açıklama gerçeğin sadece bir yüzünü ifade ediyor. İşçi işe almada yasal prosedürler görmezden geliniyor. İZDOĞA işten çıkartılan arkadaşlarımızın işe alım süreçleri Ekim-Kasım Aralık 2023’te başladı. Mevzuata göre işe alınma kararı verilen işçilerin güvenlik soruşturmaları valilik tarafından yapılıyor. Güvenlik soruşturması bazen 2 bazen de 3 ay sürüyor. Ardından da sağlık raporu için süreç işliyor. Üstelik de o dönem kimin İzmir Büyükşehir Belediye başkanı olarak aday olacağı da belli değil.” dedi.

‘BANKAMATİKÇİLERDEN TASARRUF YAPIN’

‘Onun yakını’ ya da ‘eski yönetimde istihdam edildi’ gibi gerekçelerle işçilerin işten çıkarılmayacağını dile getiren Atalay “ O nedenle onun yakını, bunun döneminde işe girdi, eski yönetimde istihdam edildi gibi gerekçelerle insanlar işten çıkartılamaz. Alın teri döken işçi ile çalışmadan ücret alanları hiç kimse aynı kefeye koyamaz. Koymamalı. Ülke çapında birçok belediyenin borç batağında olduğu açık. Ancak tasarruf deyince ilk akla gelenin de, işçinin ücreti veya işçiyi işten çıkarma düşüncesi olması da kabul edilebilir bir düşünce değildir. Son seçimde halkımız, rantçı belediyeciliğe karşı sosyal politikalara önem veren halkçı belediyeciliği ve kamucu siyaseti tercih ettiğini ortaya koymuştur. Eğer tasarruf yapacaksanız, tasarrufu çalışmadan ücret alanlardan yapın. İşçinin asıl işini taşere edenlerden tasarruf yapın.” ifadelerini kullandı.

İşçiler’den Cemil Tugay’a salvo: Tasarrufu bankamatikçilerden yapın!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Egesonhavadis ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin