1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. İZBAŞ, serbest bölge ihalesinin iptali için dava açtı

İZBAŞ, serbest bölge ihalesinin iptali için dava açtı

featured

İzmir Serbest Bölgesi’ne (İZBAŞ) sınır komşusu olan ve 30 Ekim 2022 tarihli Resmi Gazete’de kuruluş kararı verilen “Menemen Serbest Bölgesi” arazisinin, 24 Nisan 2023 tarihinde Menemen Belediyesi’nde gerçekleşen satış ihalesinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemi ile İzmir 3’üncü İdare Mahkemesi’nde dava açıldı.

İZBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sevimli, ihale sırasında ve sonrasında bir dizi şüphelendirici işlemle karşılaştıklarını belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanımızın kararı ile serbest bölge ilan edilen bu arazinin Ticaret Bakanlığı’mıza, Menemen Belediyesi’ne ve potansiyel yatırımcı firmalarımıza en üst düzeyde fayda sağlayacak şekilde ve gerçek anlamda bir değer yaratması için tüm hukuki haklarımızın takipçisi olacağız.” dedi.

 

// İLK İKİ FİRMA ARASINDA HİSSE ALIŞVERİŞİ

 

Söz konusu ihalenin, Ramazan Bayramı’ndan sonraki ilk iş günü olan 24 Nisan 2023 tarihinde yapıldığı halde, tekliflerin 20 Nisan 2023 Perşembe gününe kadar alındığını hatırlatan Sevimli, ihale henüz kesinleşmeden ve ihale sözleşmesi imzalanmadan artırıma giren firmalardan ikinci yüksek teklifi veren firmanın, en yüksek teklifi veren şirketin hisselerinin bir bölümünü satın aldığının Ticaret Sicili kayıtlarına yansıdığını kaydetti.

Eyüp Sevimli, şu değerlendirmeyi yaptı:

“24 Nisan 2023’te yapılan ihaleden dört gün sonra, 28 Nisan 2023 tarihinde gerçekleşen bu hisse alışverişleri, artırıma giren firmalar arasındaki örtülü işbirliğinin açık bir göstergesidir. İhale tamamlanmadan ve serbest bölge işleticisi sözleşmesi imzalanmadan yapılan bu işlemler; ihalede amaçlanan rekabet koşullarının oluşmadığını ve bu nedenle kamu zararının oluştuğunu göstermektedir. Bizim İdare Mahkemesi’ne yaptığımız başvuru, aslına bakılacak olursa sadece İZBAŞ’ın değil, bir kamu kurumu olan Menemen Belediyesi’nin ve Ticaret Bakanlığımızın da hak ve menfaatlerinin korunması ve kamu zararının önlenmesini amaçlamaktadır.”

 

İZBAŞ, serbest bölge ihalesinin iptali için dava açtı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Egesonhavadis ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin