İzmir Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Özgür Özel’i ziyaret etti.

Özgür Özel Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu ile buluştu

featured

Cumhuriyet Halk Partisi’ne adeta çıkartma yapan Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu(BRTK), Genel Başkan Özgür Özel başta olmak üzere Genel Başkan yardımcıları Burhanettin Bulut ve Deniz Yavuzyılmaz ve Genel Sekreter Selin Sayek Böke ile görüştü, Balkan ülkeleri ile buralarda yaşayan Türk ve Müslümanlar ile Akraba Topluluklar hakkında bilgilendirmede bulundu.

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu (BRTK) yöneticileri Genel Başkan Sabri Mutlu Başkanlığında Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel’e nezaket ziyareti yaptı.

CHP Genel Merkezi’nde gerçekleşen görüşmede CHP Samsun Milletvekili Murat Çan ile heyette İzmir’den İzmir Gültepe Makedonya Göçmenleri Derneği Başkanı ve Konak Belediye Meclis Üyesi Birol Özkardeşler ve Ege Balkan Türkleri Federasyon Başkanı Hüseyin Kocaman hazır bulundu.

Türkiye’nin Balkanlılara ihtiyacı olduğunu, kendisinin de bir Rumeli Türkü olmaktan iftihar ettiğini ifade eden Özgür Özel, “Zorunlu göçler ile bulundukları topraklardan Anavatana gelen insanlarımız ülkeye kalite katmıştır. Sanattan, edebiyata, ekonomiden bürokrasiye ve iş dünyasına uzanan çizgide Rumelililer olarak çalışkanlığımız ile öne çıktık “dedi.

Ziyarete katılanların Özgür Özel’e kendilerini tek tek tanıttığı toplantıda heyet adına CHP Genel Başkanına bilgilendirme yapan BRTK Genel Başkanı Sabri Mutlu her alanda ve anlamda başarılı olan Rumeli Balkan insanının bir iki istisna hariç siyasette ve partilerde istenilen düzeyde varlık gösteremediğini, bunun da kendi insanlarının mütevaziliğinden kaynaklandığını, ancak bu durumu değiştirmek istediklerini söyledi.

Bu nedenle partilerden ve özellikle de kurucu ve ebedi liderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün partisi CHP’den bu anlamda pozitif ayrımcılık beklediklerini ifade eden Başkan Mutlu, Türkiye’nin nüfus yapısının en az yüzde 35’inin Balkan Rumeli orjinli olduğunu vurgulayarak “Ancak bizim insanımız siyaset yapma ve siyasi partilerde yer alma anlamında bir adım geri durmakta, kendini ifade etmekte zorlanmaktadır” diyerek CHP Genel Başkanı Özgür Özel’den bu anlamda temsil ettikleri camiaya yönelik pozitif ayrımcılık talep etti.

HER İKİ KOLDAN BALKANLI VE RUMELİLİ

Özgür Özel dedelerinin tamamının Balkan Rumeli insanı olduğunu, bir dedesinin Selanik Manastır diyarından, bir dedesinin de Üsküp Kırçova’dan olduğunu vurguladığı görüşmede “Osmanlının son defterdarı dedem hep bize rol model olmuştur. Balkan ve Rumeli insanının tamamı da öyledir. Ben talebinizi önemle not aldım. İlgili kurullara iletip değerlendireceğim. Sizleri ve temsil ettiğiniz camianın insanlarını partimde daha aktif görmek isterim. Sayın Konfederasyon Başkanımla iletişimimizi güçlendirip devamlı temas halinde olacağız” dedi

CHP Genel Başkanı Özgür Özel , Balkanlar bizim tarihimiz. Balkan ülkeleri de Türkiye’nin en önemli kültürel ve ekonomik partneri. Bölgeyi masaya yatırıp artısı eksisi ile hep birlikte görüşüp değerlendireceğiz” dedi.

Partisinde siyaset yapma noktasında yeni bir süreç başlatacaklarının altını da çizen Özel, bu anlamda yerel seçim öncesi adaylara yönelik anket yaptıracaklarını, kadınlara ve STK’lara öncelik tanıyacaklarını söyledi.

BRTK’nın Cumhuriyet Halk Partisi’ndeki ziyaret programı daha sonra sırasıyla Adana Milletvekili ve Genel Başkan yardımcısı Burhanettin Bulut, İzmir Milletvekili ve parti genel sekreteri Selin Sayek Böke, Zonguldak Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Deniz Yavuzyılmaz ziyaretleri ile devam etti.

CHP yönetiminin STK’ lara ve özellikle de Balkan Rumeli Türkleri ‘ne yönelik pozitif tavrı heyette yer alan tüm BRTK yöneticilerini, bölge başkanlarını ve federasyon temsilcilerini mutlu ederken, yapılan değerlendirme görüşmelerinde yerel seçimler için gerek belediye meclis üyeliklerine gerekse de Belediye Başkanlıkları için örgütlü olunan 52 il ile ilçelerinde aday belirleme ve yarışa CHP’den katılacak üyelere destek verilmesi kararlaştırıldı.

İzmir Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Özgür Özel’i ziyaret etti.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Egesonhavadis ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin