İzmir Büyükşehir’in Afişi Olay Oldu!

featured

İzmir Büyükşehir’in Afişi Olay Oldu!…

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 30 Ağustos Zafer Bayramı” dolayısıyla yaptığı açıklamada İzmir’in kurtuluşu 9 Eylül’ün 100’üncü yıl dönümü nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin astırdığı afişlerde yer alan ‘Barışın ikinci yüzyılı’ ifadesine sert tepki gösterdi. Aynı afişe İYİ Parti’den de tepki gelmişti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İzmir’in kurtuluşunun 100. Yılında “Barışın İkinci Yüzyılı” başlığı ile hazırladığı afiş, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin tepkisini çekti. Bahçeli, “30 Ağustos Zafer Bayramı” dolayısıyla yazılı açıklama yaptı.

“Zillette Olduğu Ayan Beyan Ortadadır”

CHP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’nın paylaştığı “Barışın İkinci Yüzyılı” afişlerine ilişkin açıklamalarda da bulunan Bahçeli, “30 Ağustos’un mirasını yağmalayan, İzmir’in kurtuluşunu tartışmaya açan işbirlikçilik, iradesizlik ve gayri milliktir. Söz konusu afişlerin öznesi barış değil zafer olmalıdır. Tarihe ve milli tecrübelere bakarak diyebiliriz ki, zafersiz bir barış teslimiyetçilik, barışsız bir zafer ise tedbirsizlik, temkinsizlik ve temelsizliktir. Düşmandan aman dileyen bir çürümüşün, zaferimizi barış diyerek gölgeleyen bir Megali İdea hayranının darbeci ve zalim babası gibi zillette olduğu ayan beyan ortadadır. Güzel İzmir’imiz 9 Eylül 1922’de kurtulmuştur, fakat yüz yıl sonra fiili esaret altında, zincirlenmiş halde bulunmasından mütevellit perişan vaziyettedir” açıklamasında bulundu.

Felaket Yılları Büyük Bir Zaferle Düğümlenmiştir

30 Ağustos 1922’de Türkiye Cumhuriyeti’nin sönmeyecek meşalesi yakıldığını söyleyen Bahçeli, “Sabahtan akşama kadar düşman bütün unsurlarıyla yerle bir edilmiş, tahkimat kanalları kesilmiş, meydanda kesin bir üstünlük kurulmuştur. Yunan Başkomutanı Trikupis dahil işgalcilerin 300 subayı ve beş bin askeri esir alınmıştır. Gazi Mustafa Kemal Paşa işte bu savaşta çamur içinde gördüğü Yunan bayrağını yerden kaldırtmış, “bayrak her milletin istiklal alametidir, saygı lazımdır.” demek suretiyle aslında Türk düşmanlarına unutamayacakları ahlak ve asalet dersi vermiştir. 30 Ağustos 1922 tarihinde kuşatma yarılmış, felaket yılları büyük bir zaferle düğümlenmiştir” ifadelerini kullandı.

Rahmetle, Şükranla ve Saygıyla Anıyorum

Bahçeli, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlayarak, “Millî Mücadele’nin lideri, 30 Ağustos 1922’nin Başkomutanı, ilk Cumhurbaşkanımız ve Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, ülkü ve silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi rahmetle, şükranla ve saygıyla anıyorum” dedi.

İYİ Parti’nin de Tepkisini Çekti

Söz konusu afişler İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu’nun da tepkisini çekmişti. Dervişoğlu geçtiğimiz günlerde Twitter hesabından yaptığı paylaşımda işgalin yıl dönümünün tarihini vererek, “15 Mayıs 1919’un ne olduğunu anlamak istemeyen akıl, 9 Eylül 1922’nin muhtevasını kavrayamaz. 9 Eylül İzmir’in ve Türkiye’nin düşman işgalinden kurtuluşunun zafer günüdür. Sayın Tunç Soyer’i bu afişleri kaldırmaya ve 9 Eylül’ün 100. yılına yakışır kutlamalar yapmaya davet ediyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Yunanistan Tacizlerine Tepki

“Yunanistan’ın Akdeniz ve Ege’de milletimizin sabrını zorlaması, havada ve karada tacizlerini sıklaştırması esasen yüz yıllık kuyruk acısının, yüz yıldır yaşadıkları kâbusun asimetrik bir yansımasıdır” diyen Bahçeli, “Bunun yanında, Doğu Akdeniz’de görev uçuşu yapan Türk jetlerine Girit Adası’nda konuşlu S-300 Hava Savunma Sistemi aracılığıyla radar kilidi atılması düşmanca bir muamele, ileri düzeyde bir provokasyondur. Türkiye’nin S-400 Hava Savunma Sistemi’ne tepki gösterip yaptırım kararlarını uygulamaya geçen ABD’nin Yunanistan’ın S-300 Hava Savunma Sistemi’ne sessiz kalması tam ve tek anlamıyla çifte standarttır. Küresel güç iddiasında olanlara kurşun askerlik yapan bu ülke yönetiminin Mavi Vatan haritamızla ilgili beyhude sızlanmaları da korkakçadır, aynı zamanda çelişkide bocaladıklarından dolayı yanlışı savunacak kadar bilinç kaybına uğradıklarının açık kanıtıdır. Yunanistan hükümeti karakol devlet seviyesine indiklerini göremeyecek kadar basiretlerini kaybetmiştir. Bu çerçevede Türk ve İslam düşmanlığı Atina yönetiminin gözünü kör etmiş, terör örgütlerine verdikleri destekle de hem insanlık vicdanını hem de uluslararası hukuku hiçe saymışlardır” ifadelerini kullandı.

İzmir Büyükşehir’in Afişi Olay Oldu!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Egesonhavadis ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin