1. Haberler
  2. İzmir
  3. İzmir’de 1 Mayıs coşkusu başladı!

İzmir’de 1 Mayıs coşkusu başladı!

İzmir’de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Gündoğdu Meydanında düzenlenen miting alanında kutlandı.

featured

İzmir’de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarının bu sene de adresi Gündoğdu Meydanı oldu. DİSK Ege Bölge Temsilciliği, Türk-İş Ege Bölge Temsilciliği, KESK İzmir Şubeler Platformu, İzmir Tabip Odası, İzmir Barosu ve TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu’nun oluşturduğu 1 Mayıs Tertip Komitesi tarafından Gündoğdu Meydanında 1 Mayıs mitingi düzenlendi. Sendikalar, odalar ve siyasi partiler belirlenen kortej başlangıç noktalarından (Alsancak Liman girişi, Basmane Meydan, İzmir Barosu önü ve Cumhuriyet Meydanı) Gündoğdu Meydanına ellerinde pankartlarla slogan atarak yürüdü.

1 Mayıs kutlamaları kapsamında İzmir Emniyeti de geniş güvenlik önlemleri aldı. Konak’ta miting alanına giden bazı yollar trafiğe kapatıldı. Öte yandan İZDENİZ’de 1 Mayıs mitingi nedeniyle Alsancak İskele ve Pasaport İskele’nin saat 17.00’a kadar kapalı olacağını duyurdu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, Kültürpark Lozan Kapısı önünden 1 Mayıs etkinlikleri kapsamında düzenlenen korteje katılarak Gündoğdu Meydanı’na emekçilerle birlikte yürüdü. Başkan Tugay’a, CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, CHP Parti Sözcüsü Deniz Yücel, CHP İzmir milletvekilleri, ilçe belediye başkanları ve partinin ilçe başkanları ile partililer eşlik etti.

YÜCEL: EMEK MÜCADELESİ TAKSİM ÜZERİNDEN ENGELLENEMEZ

Gündoğdu Meydanına yürüyen kalabalıkta basın mensuplarına 1 Mayıs’a ilişkin açıklamalarda bulunan Yücel, Taksim Meydanı’nın gösteri ve yürüyüşlere kapatılmasına ilişkin önemli mesajlar verdi. Dayanışmanın ve emek mücadelesinin Taksim üzerinden engellenemeyeceğinin altını çizen Yücel, “Bugün emek mücadelesi için, haksızlığa, hukuksuzluğa uğrayanlar için bir sembol bir gün. Bizler de birazdan alanda olacağız. İstanbul’da yaşananlar tabii ki ülkemiz demokrasisi adına gerçekten üzüntü verici. Ama bu emek mücadelesini, işçinin, emekçinin dayanışmasını, hakkını aramasını hiçbir şekilde zor kullanarak alanları kapatarak, Taksim’i kapatarak engelleyemezler” diye konuştu.

TUGAY: AYDINLIK GÜNLERE ADIM ADIM YÜRÜYORUZ

Her daim emeğin yanında olduklarını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tugay, “Biz bütün 1 Mayıslarda hep alanlarda olduk. Bu sene de öyleyiz. Emeğin, hakkın yanında olduğumuzu, demokrasinin eşitliğinde olduğumuzu bugün de her zaman olduğu gibi gösteriyoruz. İnşallah aydınlık günlere adım adım yürüyoruz. 1 Mayıs tüm emekçilere tüm halkımıza kutlu olsun” dedi.

ASLANOĞLU: EMEK MÜCADELESİ NEREDEYSE HEP ORADA OLDUK

Emek mücadelesinin tüm haklar alınana kadar devam edeceğini vurgulayan CHP İzmir İl Başkanı Aslanoğlu, “CHP örgütleri sadece bugün değil bugüne kadar emek mücadelesi neredeyse CHP’liler hep orada oldular. Bugünden sonra da işçinin Emekçinin, emeklinin yanında olmaya devam edecekler. Ta ki gasp edilen hakları geri alınana kadar” sözlerini kaydetti.

TÜRKONFED ve BASİFED: Yeni müfredat toplumsal uzlaşma ile sonuçlandırılmalıdır.

TAKSİM’E SELAM GÖNDERİLDİ

İzmir’de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Gündoğdu Meydanında düzenlenen miting alanında kutlandı. İzmir’deki emekçiler Taksim Meydanındaki 1 Mayıs kutlamalarına izin verilmemesi nedeniyle, “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganı attı. Gündoğdu Meydanı’nda tören saat 13.00’da başlayacak.

İzmir’de 1 Mayıs coşkusu başladı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Egesonhavadis ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin