1. Haberler
  2. İzmir
  3. İzmir’de Kırsal Bölge Planlama Dairesi Başkanlığı kurulacak

İzmir’de Kırsal Bölge Planlama Dairesi Başkanlığı kurulacak

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Kemalpaşalı sanayicilerle buluşarak sorunları ve talepleri dinledi. Ulaşım, su, planlama gibi öncelikli konularda çözüm sözü veren Başkan Tugay, Kemalpaşalı kiraz üreticilerinin destek talebi üzerine, İzmir’de Kırsal Bölge Planlama Dairesi Başkanlığı kurulacağının müjdesini vererek, “İnsanların kentte değil, kırsalda yaşamayı isteyeceği şekilde yeniden yapılandırmayı planlıyoruz. Pilot bölgelerde başlayıp sonra yaygınlaştırarak köylerde bir reform yapacağız” dedi.

featured

İzmir’in sorunlarını çözüme kavuşturabilmek için ortak akılla yönetim anlayışını benimseyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Kemalpaşalı sanayicilerle buluştu. Kemalpaşa Belediyesi ve Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi (KOSBİ) tarafından organize edilen toplantı, Kemalpaşa Ramada Otel’de düzenlendi. Toplantıya Başkan Dr. Cemil Tugay’ın yanı sıra Kemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Türkmen, KOSBİ Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hüseyin Eren ve KOSBİ yöneticileri, Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi (BAYOSB) Bölge Müdürü Figen Akdemir ve BAYOSB yöneticileri, Kemalpaşa Sanayici ve İş İnsanları Derneği (KESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Yeşim Işıklı ve KESİAD yöneticileri, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi İkinci Başkan Vekili Mehmet Atilla Baysak ve çok sayıda iş insanı katıldı.

Sanayiciler sorunlarını aktardı Başkan Tugay söz verdi

Sanayicilerle düzenlenen istişare toplantısında ilk olarak KOSBİ Bölge Müdürü Salman Eldeş ve BAYOSB Bölge Müdürü Figen Akdemir organize sanayi bölgelerinin kuruluşu, ticaret hacmi, kapasitesi, faaliyetleri, imkanları, üye sayısı ve hayata geçirilecek projeler hakkında Başkan Tugay’a sunum yaptı. Sunumların ardından toplantıdaki sanayiciler bölgede çözüm bekleyen kısa ve uzun vadeli sorunları aktardı. Soruları teker teker yanıtlayan Başkan Tugay, önem sırasına göre sorunlara çözüm sözü verdi.

Tugay: “Daha iyisi olmayı isteyeceğiz”

Toplantıda Kemalpaşalı sanayicilerin sorunlarını ve taleplerini dinleyen Başkan Tugay, “Bugün buraya, konuşmaktan çok dinlemeye geldim. Bu buluşmaları düzenlemeye devam edeceğiz. Bugün burada olmamız benim için çok değerli. Çalışmak istiyoruz, hizmet etmek istiyoruz. Sorunları çözmek istiyoruz. Sizlerin aktardığı sorunların her birine eğilip öncelik sırasına göre çözmek istiyoruz. Bugün sizlerden dinlediğim kadarıyla alt yapı, su sorunu, ulaşım gibi sorunlarda hızlıca çalışma yapmamız gerekiyor. ESHOT seferi ile ilgili bir çalışma yapmamız gerektiğini anladım. Genel bir planlama içinde çalışmalarımızı yürüteceğiz. Bu yapacağımız işler bitmeyecek. İyisi olacağız, ama yetinmeyeceğiz. Daha iyisi olmayı isteyeceğiz” diye konuştu.

“İletişim ve güven önemli”

İzmir’deki tüm OSB’lere daha iyi iletişim kurma çağrısı yapan Başkan Tugay,” Öncelikli ricam, bize güven duymanız. Bugüne kadar belediye ile OSB’ler olması gerektiği kadar yakın olamamış olabilir. En önemli talebim bunu değiştirelim. İletişim olmadıkça, güven olmadıkça bir şeyler düzelmiyor. İlerleme sağlanmıyor. Ağır makineler gibi oluyoruz. Bir ara yokuş aşağı hızlanıyoruz, sonra yavaşlıyoruz. Daha iyi olabilir. Güçlü bir belediye var. Bu belediye, sizin belediyeniz. Biz geçici olarak oradayız. Şehrimizde üretim olsun, kalkınma olsun, istihdam sağlansın. Hem şehrimizin, hem ülkemizin gelirinin artması hepimizin ihtiyacı olan şeyler” şeklinde konuştu.

“Bu iş bizim işimiz değil demeyi doğru bulmuyorum”

Başkan Tugay, “Şehirde muhteşem müzeler yapabiliriz, yollarımız çok güzel olabilir. Ama insanların karnı aç oldukça bunlar eksik kalıyor. Bizim kalkınmaya, zenginleşmeye ve istihdama ihtiyacımız var. Burada sizin rolünüz çok önemli. İstihdamın artması için elimizden geleni yapmaya hazırız ‘Bu iş bizim işimiz değil’ deyip bir kenara çekilmeyi doğru bulmuyorum” ifadelerini kullandı.