İzmir’in sandık ve seçmen sayısı belli oldu!

Mahalli İdareler Seçimlerinde İzmir'de toplam 10 bin 721 sandık kurulacak, 3 milyon 459 bin 970 seçmen oy kullanacak. İzmir'in 30 ilçesine düşen sandık ve seçmen sayısı da belli olurken rekor bu yıl da Buca'da kaldı. İşte ilçe ilçe sandık ve seçmen sayıları, partilerin adayları...

featured

Mahalli İdareler Seçimleri için gün sayımı devam ediyor. 31 Mart Pazar günü gerçekleştirilecek yerel seçimlerde İzmir’de hangi ilçede kaç seçmenin oy kullanacağı ve kaç sandık kurulacağı belli oldu. 

ALİAĞA

2 dönemdir MHP’li Serkan Acar’ın seçimleri kazandığı Aliağa’da Acar, Cumhur İttifakı Adayı olarak tekrar seçimlere giriyor. CHP’nin adı ise Çağatay Güç. Hemen tüm siyasi partilerin aday çıkardığı ilçede yarışın Acar ve Güç arasında gerçekleşmesi bekleniyor. Aliağa İlçesinin kayıtlı seçmen sayısı 73 bin 473, sandık sayısı ise 237. 

BALÇOVA

CHP’nin en güçlü olduğu ilçeler arasında yer alan Balçova’da mevcut başkan Fatma Çalkaya yeniden aday gösterilmedi. CHP, Balçova’da meclis üyeliği de yapan Onur Yiğit ile yola çıkarken, Cumhur İttifakı ilçede MHP’li Erol Eroğlu ile yarışa giriyor. İYİ Parti Hicran Elezur, DEM Parti Hüseyin Çelik ile seçimde yer alacak. Balçova’da kurulacak 185 sandıkta 60 bin 745 kişi oy kullanacak.

BAYINDIR

AK Partili Belediye Başkanı Uğur Demirezen yönetimindeki Bayındır’da Cumhur İttifakı Demirezen’le yola devam kararı alırken, CHP ilçede Davut Sakarsu’yu aday gösterdi. Seçimin 2 aday arasında geçmesi bekleniyor. 122 sandığın kurulacağı Bayındır’da 31 bin 832 kişi oy kullanacak.

BAYRAKLI

Kurulduğu günden bu yana CHP’li belediyelerin seçim kazandığı Bayraklı ilçesinde CHP mevcut belediye başkanı Serdar Sandal’ı yeniden aday göstermedi. CHP Gençlik Kolları’nda Genel Merkez Görevlerinde bulunan, Bayraklı ve İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliği yapan, İmar Komisyonu Başkanlığı görevini üstlenen İrfan Önal, CHP’nin adayı olurken, AK Parti de ilçede Gençlik Kolları İzmir İl Başkanlığı yapan, Karadeniz Koordinatörü, Bayraklı’nın tanınmış ailelerinden Bilal Kırkpınar’ı aday olarak gösterdi. Kıran kırana bir yarış beklenen Bayraklı’da 233 bin 538 seçmen oy kullanacak, 693 sandık kurulacak.

BERGAMA

AK Parti yönetiminde olan Baergama’da mevcut başkan Hakan Koştu yeniden aday gösterilmedi. Kınık Belediye Başkanı AK Partili Sadık Doğruer, Bergama’nın yeni adayı olurken, CHP ise yarışa Tanju Çelik ile giriyor. Bergama’da 84 bin 222 kişi oy kullanacak, 325 sandık kurulacak.

BEYDAĞ

9 bin 961 seçmenin oy kullanacağı Beydağ’da 42 sandık kurulacak. CHP’li Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar’ın tekrar adaylaşmadığı ilçede CHP Şakir Başaran ile yola çıkarken, AK Parti ise Hüseyin Ay ile yarışa giriyor.

BORNOVA

İzmir’in büyük ilçelerinden Bornova’da mevcut belediye başkanı CHP’li Mustafa İduğ tekrar adaylaşmazken, CHP Gençlik Kolları’ndan gelen, sendikal alanda birçok çalışmaya imza atan genç ve bir o kadar da tecrübeli Ömer Eşki adaylaştı. AK Parti ise ilçede eski ilçe başkanı Cevdet Çayı ile yarışa giriyor. Bornova’da 340 bin 759 kişi oy kullanacak ve bin 21 sandık kurulacak.

BUCA

Nüfusun en yoğun olduğu ilçe unvanına sahip Buca, hem AK Parti’nin hem de CHP’nin güçlü olduğu ilçelerden. Geçmiş yerel seçimlerde her 2 partinin de iktidara geldiği ilçede CHP Görkem Duman, AK Parti ise Adnan Öztekin ile yarışacak. Öte yandan CHP’den belediye başkan aday adayı olan ancak adaylaşmayan Suat Nezir de İYİ Parti adayı olarak seçimde yer alacak. Buca’da 394 bin 395 seçmen oy kullanacak, bin 162 sandık kurulacak.

ÇEŞME

Yaz aylarında nüfusu milyonu aşan Çeşme’de 40 bin 062 seçmen oy kullanacak, 132 sandık kurulacak. CHP yönetiminde olan ilçede CHP mevcut başkan Ekrem Oran’ı yeniden adaylaştırmayarak, özellikle spor camiasının yakından tanıdığı Mustafa Denizli’nin kızı Lal Denizli ile yola çıktı. Cumhur İttifakı kanadı da Çeşme için spor camiasından bir isimde karar kıldı. Milli Tenisçi Esat Tanık’la seçime giren Cumhur İttifakı ilçedeki iddiasını sürdürüyor. 2019 seçimlerinde 2 bin oy farkıyla CHP’nin kazandığı Çeşme ilçesinde de yarışın kıran kırana geçmesi bekleniyor.

ÇİĞLİ

CHP Örgütü’nün en hareketli olduğu ilçelerin başında yer alan Çiğli’de mevcut Başkan Utlu Gümrükçü de, CHP’nin değişim mottosuyla tekrar aday gösterilmedi. Önce Uygar Yıldırım’ı adaylaştıran CHP, bir sonraki yönetim toplantısında ilçede Onur Emrah Yıldız’la yola çıkma kararı alındı. AK Parti ise Murat Gökçekaya ile seçime gidiyor. Çiğli’nin seçmen sayısı 166 bin 352. İlçede kurulacak sandık sayısı ise 494.

DİKİLİ

CHP’nin mevcut başkan Adil Kırgöz’le yol devam derken AK Parti ise Sema Akıncı ile yarışıyor. Öte yandan ilçede bağımsız belediye başkan adayı olan Kemal Doyuran da güçlü isimler arasında yer alıyor. 40 bin 714 seçmenin oy kullanacağı, 136 sandığın kurulacağı ilçede yarışın Kırgöz ve Doyuran arasında başa baş gideceği kaydediliyor. 

FOÇA

CHP yönetimindeki Foça’da mevcut Başkan Fatih Gürbüz adaylaşmazken, il başkan yardımcılığı görevinde de bulunan Saniye Bora Fıçı CHP’nin belediye başkan adayı oldu. Cumhur İttifakı ise ilçede MHP’li Taner Acar ile yarışta yer aldı. Öte yandan AK Parti Meclis Üyesi Sinem Atan da partisinden istifa ederek bağımsız aday olarak seçime girdi. 27 bin 892 seçmenin bulunduğu ilçede 91 sandık kurulacak.

GAZİEMİR

CHP Gaziemir’de uzun süredir meclis üyeliği görevini sürdüren Ünal Işık ile seçime girerken, AK Parti ise il başkan yardımcılığı da yapan Deniz Doğan ile yola çıktı. CHP yönetimindeki ilçede 103 bin 919 seçmen oy kullanacak, 310 sandık kurulacak.

GÜZELBAHÇE

CHP’nin güçlü olduğu ilçeler arasında yer alan Güzelbahçe’de mevcut başkan Mustafa İnce aday gösterilmedi. Mustafa Günay’ın adaylaştığı ilçede AK Parti’nin adayı Gümüş Saime Bucaklıoğlu oldu. İlçede 89 sandık kurulacak, 29 bin 256 seçmen oy kullanacak. 

KARABAĞLAR

Anketlerde AK Parti ve CHP’nin başa baş olduğu, İzmir’in büyük ilçelerinden Karabağlar’da mevcut yönetim CHP’de. 2 dönemdir belediye başkanlığı yapan Muhittin Selvitopu 2024 seçimlerinde aday gösterilmedi. Parti, Çevre Mühendisleri Odası Başkanlığı yapan, 2023 genel seçimlerinde milletvekili adayı olan ancak seçilemeyen Helil Kınay İnay’ı aday gösterirken, AK Parti ise Karabağlar’da uzun süre kaymakamlık görevini sürdüren Mehmet Sadık Tunç’la yarışa girdi. 370 bin 142 seçmenin oy kullanacağı Karabağlar’da bin 96 sandık kurulacak.

KARABURUN

Değişim temelinde mevcut başkan İlkay Girgin Erdoğan’ı tekrar aday göstermeyen CHP, ilçede Nurşen Balcı ile seçime girme kararı almış ancak ilçede yaşanan “İthal aday” tepkilerinin ardından adayı geri çekmişti. CHP mevcut başkan İlkay Girgin Erdoğan’ı yeniden aday gösterdi. AK Parti ise Eyüp Kaykaç’la seçime girdi. 2 partinin de güçlü olduğu ilçede 11 bin 179 kişi, 43 sandıkta oy kullanacak.

KARŞIYAKA

CHP’nin kalesi olarak anılan Karşıyaka’da mevcut Başkan Cemil Tugay, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oldu. Parti ilçede Behice Yıldız İşçimenler’i adaylaştırdı. AK Parti ise Karşıyaka İlçe Başkanlığı ve İzmir İl Başkan Yardımcılığı görevlerinde de bulunan İsmail Çiftçioğlu ile yarışta yer aldı. 279 bin 863 seçmenin oy kullanacağı Karşıyaka’da 830 sandık kurulacak.

KEMALPAŞA

Hem AK Parti hem de CHP yönetimi gören Kemalpaşa’da, 2019 seçimlerinde belediyeyi CHP’nin adayı Rıdvan Karakayalı, meclis çoğunluğunu ise Cumhur İttifakı kazanmıştı. CHP bu dönem Mehmet Türkmen, AK Parti ise Harun Altunsoy ile yarışa girdi. 89 bin 208 kişinin oy kullanacağı ilçeye 284 sandık kurulacak.

KINIK

AK Partili Sadık Doğruer’in 2 dönem üst üste seçim kazandığı Kınık’ta mevcut başkan Bergama Belediye Başkan Adayı oldu. AK Parti ilçede Sami Molla Ahmet ile yarışa girdi. CHP ise hem iş hem de spor dünyasında tanına Sema Bodur ile ilçede iddialıyız diyor. Kınık’ta 21 bin 969 seçmen oy kullanacak 86 sandık kurulacak. 

KİRAZ

AK Partili Belediye Başkanı Saliha Özçınar’ın üst üste seçim kazandığı ilçede AK Parti Özçınar ile yola devam dedi. CHP ise Nasuh Coşkun ile yarışa giriyor. İlçede 34 bin 87 seçmen oy kullanacak, 127 sandık kurulacak. 

KONAK

CHP’nin güçlü olduğu ilçelerin ilk sıralarında yer alan İzmir’in merkezi Konak’ta AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı ile seçimlere gidiyor. CHP ise mevcut Başkan Abdül Batur’u tekrar aday göstermezken, TMMOB’da başkanlık yapan Mimar Nilüfer Çınarlı Mutlu ile yarışa girme kararı aldı. 263 bin 609 seçmenin oy kullanacağı Konak’ta 817 sandık kurulacak. 

MENDERES

Başkanvekili Erkan Özkan yönetimindeki Menderes’te CHP İlkay Çiçek ile AK Parti ise Sema Akıncı ile yarışa giriyor. İlçede 261 sandık kurulacak 89 bin 952 seçmen oy kullanacak. 

MENEMEN

CHP’nin Serdar Aksoy ile 2019 seçimlerini kazandığı ilçede, Aksoy’un mahkeme süreçleri nedeniyle görevden el çektirilmesinin ardından AK Partili Meclis Üyesi Aydın Pehlivan, meclis içinde yapılan seçimleri kazanarak başkanvekilliği göreviyle belediye yönetimini almıştı. AK Parti ilçede Pehlivan ile yola devam dedi. CHP ise Meclis Üyelerinden Deniz Karakurt ile seçime giriyor. 151 bin 192 seçmenin oy kullanacağı ilçede 472 sandık kurulacak. 

NARLIDERE

İzmir’de CHP’nin kalesi olarak adlandırılan bir diğer ile Narlıdere’de CHP Erman Uzun, AK Parti ise Murat Sarman’la yarışacak. 49 bin 813 seçme ilçede oy kullanacak, 149 sandık kurulacak.

ÖDEMİŞ

CHP’li Belediye Başkanı Mehmet Eriş’in yönetiminde olan Ödemiş’te Eriş partisi tarafından yeniden adaylaştırılmazken, parti Mustafa Turan ile yarışa giriyor. AK Parti’nin adayı ise Ali Hadim. Ödemiş de kıran kırana yarış geçmesi beklenen ilçeler arasında yer alıyor. İlçede 104 bin 644 seçmen oy kullanacak, 357 sandık kurulacak. 

SEFERİHİSAR

CHP Seferihisar’da mevcut Belediye Başkanı İsmail Yetişkin ile yeniden yola çıktı. AK Parti ise Ahmet Aydın ile seçimlere gitme kararı aldı. İlçede 46 bin 337 seçme oy kullanacak, 142 sandık kurulacak. 

SELÇUK

Kıran kırana yarış beklenen bir diğer ilçe ise Selçuk. İlçede 3 deneyimli belediye başkan adayı yarışacak. AK Parti’den Dahi Zeynel Bakıcı, CHP’den Filiz Sengel’in yarışacağı Selçuk’ta 3 dönem belediye başkanlığı yapan Vefa Ülgür de güçlü adaylar arasında yer alıyor. 3 isim yapılan kamuoyu araştırmalarında başa baş çıkarken, diğer siyasi parti adaylarının da sonuçlarda belirleyici olacağı kaydediliyor. Selçuk’ta 30 bin 360 seçmen oy kullanacak, 97 sandık kurulacak.

TİRE

İYİ Partili Salih Atakan Duran’ın Belediye Başkanlığı yaptığı ilçede, İYİ Parti Duran ile yeniden yola çıktı. CHP Hayati Okuroğlu, Cumhur İttifakı ise MHP’li Arif Demirkan ile yarışa girdi. 69 bin 584 seçmenin oy kullanacağı Tire’de 243 sandık kurulacak.

TORBALI

CHP ve AK Parti’nin güçlü olduğu Torbalı’da CHP İlçe Başkanlığı da yapan Övünç Demir ile, AK Parti ise meclis üyeliği yapan Özgür Erman Çağlar’la yarışa giriyor. DEM Parti’nin de oyunun yüksek olduğu ilçede kıran kırana yarış bekleniyor. Torbalı’nın seçmen sayısı 156 bin 538, sandık sayısı ise 487. 

URLA

CHP yönetimindeyken FETÖ soruşturması nedeniyle görevden el çektirilen Burak Oğuz’un ardında kayyumla yönetilen Urla’da CHP Selçuk Balkan ile AK Parti ise Tarkan Bakırlı ile Mahalli İdareler seçimlerine giriyor. İlçede 60 bin 373 seçmen oy kullanacak, 191 sandık kurulacak.

İzmir’in sandık ve seçmen sayısı belli oldu!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Egesonhavadis ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin