1. Haberler
  2. İzmir
  3. İZSU’da 49 işçi işten çıkarıldı: Sendika İZSU’yu bastı!

İZSU’da 49 işçi işten çıkarıldı: Sendika İZSU’yu bastı!

İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi’nde (İZSU) 40 işçinin işten çıkarılması sonrası gerginlik yaşandı. Türk-İş’e bağlı Belediye-İş Sendikası, İZSU ana binasına gelerek eylem düzenledi. İZSU Genel Müdürü Gürkan Erdoğan'ın odasına girmeye çalışan işçilere güvenlik görevlileri müdahale etti. Eylemde sık sık “işçiye uzanan eller kırılsın” sloganı atıldı.

featured

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde Cumhuriyet Halk Partisi Adayı olarak seçimi kazanan Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın göreve devralması sonrası belediyede işten çıkarma iddiaları gündeme gelmişti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde ekonomik sorunu aşmak için yeni yılda işe girişi yapılan 3 bine yakın işçinin görevlerine son verileceği iddiaları ile ilgili olarak dün bir zirve gerçekleşmişti.

Zirvenin hemen ardından belediye işten atmalarla ilgili ilk hamlesini İZSU’da yaptı. 40 işçinin işten çıkarılması kararı alınırken işçiler konuyu Belediye-İş Sendikası’na aktardı.

Sendikacılar ile işten atılan işçiler öğle saatlerinde İZSU Ana Binası’na gelerek eylem düzenledi. İZSU Genel Müdürü Gürkan Erdoğan’ın odasına girmeye çalışan işçilere güvenlik görevlileri müdahale etti. “İşçiye uzanan eller kırılsın” sloganlarının atıldığı eylemde güvenlik görevlileri ile işçiler arasında arbede yaşandı.

ÖZGÜR ÖZEL İLE GÖRÜŞECEKLER

Edinilen bilgilere göre Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay ile sendika şubesi arasında görüşmelerin yapılacağı bildirildi. Ayrıca işten çıkarmalarla ilgili olarak Belediye İş Sendikası Genel Başkanı Nihat Yurdakul ile CHP Genel Başkanı Özgür Özel arasında görüşme yapılacağı aktarıldı.

GENEL MÜDÜR ‘SİYASİ SORUMLULUĞU ÜSTÜME ALIYORUM’ DEDİ!

Belediye İş İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Savaş Atalay, İZSU’da 40 işçinin atılması sonrası yaşananlara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Atalay açıklamasında şunları söyledi:

31 Mart Yerel Seçimleri, ülkemiz siyasi tarihini doğrudan etkileyebilecek çok önemli bir dönüm noktası olmuştur. Sendikamızın örgütlü olduğu İzmir’de de belediye yönetimlerinde değişiklikler yaşanmıştır. Bu çerçevede Genel Başkanımız Nihat Yurdakul başkanlığında Belediye-İş Şube başkanları yeni seçilen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay’a bir kutlama ziyaretinde bulunmuştur.

Ziyarette Sayın Tugay’ın göreve devralması sonrası belediyede işten çıkarma iddiaları gündeme gelmiş, sendikamız yetkilileri de sürece ilişkin ilkesel duruşunu ortaya koymuştur.

Sendikamız, hangi yönetim döneminde alınırsa alınsın, hukuka uygun şekilde işe alınan, işini yapan emekçinin ekmeğinden, işinden edilmesine karşı olduğunu açıkça belirtmiştir.

Görüşmede Belediye-İş’in, emeğe saygısı olmayan, hukuka, toplu sözleşmeye aykırı bir şekilde işe alınanların da karşısında olduğu açıkça belirtilmiştir.

Adalet isteyenler adil olacak, şeffaf olacak. Biz şeffaflık istiyoruz biz adalet istiyoruz.

İŞÇİLER TEDİRGİN

İzmir Büyükşehir bünyesinde 2000-3000 işçinin işten çıkarılacağı söyleniyor. Bu söylemler tüm emekçileri tedirgin ediyor, emekçileri, tedirgin etmeyin.

İZSU Genel Müdürü, Gürkan Erdoğan “ben siyasi sorumluluğu alıyorum” diye işçi çıkarıyor. Neye göre, hangi gerekçeyle? Bu tür tavırlar, çalışma hayatında tedirginliğe kaosa yol açar.

Yasalar ve yönetmelikler neyi gerektiriyorsa onu yapacaksınız. Onun yakını, bunun döneminde işe girdi, eski yönetimde istihdam edildi gibi gerekçelerle insanlar işten çıkartılamaz. Hele ki başkanın dışında müdürlerin şahsi inisiyatifleri herkesin boyunu aşar.

SİYASİ SORUMLULUK TUGAY’INDIR

Üstelik siyasi sorumluluk, atanan değil seçilendedir. Siyasi sorumluluk İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Tugay’dadır.

Demokrasi isteyenler, demokrat olacak. “Emekçinin ekmeği ve işiyle oynamayız” deyip, nerede hazırlandığı belli olmayan, birtakım listeler hazırlayıp alın teri döken insanları, ekmeğinin peşinde olanları haksızca, hukuksuzca, hakkaniyete aykırı bir şekilde, kapı önüne koymayacaksınız. Çalışan insanların onuruyla, ekmeğiyle oynamayın.

Alın teri döken işçi ile çalışmadan ücret alanları hiç kimse aynı kefeye koyamaz. Koymamalı.

Ülke çapında bir çok belediyenin borç batağında olduğu açık. Ancak tasarruf deyince ilk akla gelenin de, işçinin ücreti veya işçiyi işten çıkarma düşüncesi de kabul edilebilir bir düşünce değildir. Unutmayın son seçimde halkımız, rantçı belediyeciliğe karşı sosyal politikalara önem veren halkçı belediyeciliği ve kamucu siyaseti tercih ettiğini ortaya koymuştur.

Eğer tasarruf yapacaksanız, tasarrufu çalışmadan ücret alanlardan yapın.

Belediyenin kaynaklarını taşerona, müteahhitlere vermeyin tüm işleri kamucu bir anlayışla belediye işçisiyle yapın. Siyasi kaygı gütmeden, şeffaf bir şekilde çalışanla, çalışmayan, alın teri dökenle, bankamatikçileri ayırt edin.

Buna kimsenin itirazı olamaz.

Eğer bunu yapmazsanız karşınızda ekmeğinin peşinde olan binleri bulursunuz.

İZSU’da 49 işçi işten çıkarıldı: Sendika İZSU’yu bastı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Egesonhavadis ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin