Karşıyaka Belediyesi’nin “Gazozuna var mısın?” sergisi ziyarete açıldı

Karşıyaka Belediyesi, Cordelion Mutfak Sanatları Merkezi’nde bulunan Ayşe Sezerman Sergi Salonu’unda gastronomiye dair sergilerine devam ediyor. Açılışı gerçekleştirilen “Gazozuna var mısın?” sergisi ile katılımcılar İzmir’in gazoz tarihine yolculuğa çıkıyor.

featured

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Hepimizin çocukluk anılarında mutlaka gazoz yer alıyor. Biz de kentimizin anılardaki yerine katkı sunmak için Karşıyakalı adını verdiğimiz gazozumuzu ürettik” diye konuştu. 

2Q==

Karşıyaka Belediyesi, Cordelion Mutfak Sanatları Merkezi’nde gastronomi profesyonelleri yetiştirmenin yanı sıra düzenlediği atölyelerle yurttaşların yeteneklerini geliştirmesine, açtığı sergilerle de bu topraklara ait gastronomi kültürünün yaşatılmasına katkı sunuyor.

2Q==

Ziyarete açılan “Gazozuna var mısın?” sergisinde Nejat Yentürk ve Tolga Bugakaptan’ın koleksiyonundan parçalar ve fotoğraflarla; kaynak suyu, karbondioksit ve esansların bir araya gelmesiyle oluşan bu neşeli içeceğin 1880’lerden itibaren Osmanlı ve Cumhuriyet dönemindeki hikayesi aktarılıyor. Sergi, gazoz şişelerinin zaman içindeki dönüşümü, kentlere ait gazozların hikayesi anlatıyor, kapak koleksiyonları ile ziyaretçileri çocukluğuna götürüyor.