1. Haberler
  2. İzmir
  3. Karşıyaka Meclisi’nde AK Partilerden çağrı: Borç pankartını asın!

Karşıyaka Meclisi’nde AK Partilerden çağrı: Borç pankartını asın!

Karşıyaka Meclisi’nde gündem belediye işçilerinin alacakları ile Hilltown Karşıyaka AVM’nin sahibi olduğu şirketin talep ettiği imar planı değişikliği oldu. Belediyenin borcunu soran AK Partili meclis üyeleri belediyenin finansal durumunu belediye binasına asılmasını önerdi.

featured

Karşıyaka Belediye Meclisi Mayıs ayı olağan meclis toplantısının ilk oturumu gerçekleştirildi.

Başkan Yıldız Ünsal’ın yönetiminde gerçekleşen birleşimde meclis üyelerinden ve başkanlıktan gelen önergeler ilgili komisyonlara gönderilirken komisyonlardan gelen önergeler ise meclis üyelerinin onayına sunuldu.

AK Partili meclis üyeleri verdikleri yazılı önerge ile 1 Nisan 2024 itibari ile belediye ve şirketlerinin borç miktarını, vergi ve SSK prim borçlarını, çalışan işçi sayısını ve son 5 yılda içerisinde satılan gayrimenkullerden elde edilen gelirleri sordu. Ayrıca son 6 ay içerisinde belediyede kaç işçinin iş başı yaptırıldığı ve bankalardan alınan kredi miktarı da soruldu. Ek olarak belediye işçilerinin ve belediye memurlarının alacakları da soruldu. 

Başkan Ünsal önergeye yazılı cevap verileceğini kaydedildi.

AK Partili meclis üyelerinin Cumhuriyet Mahallesi Pazaryeri’nin sorunları ile ilgili verdiği önerge ise oy çokluğu ile gündeme alınmadı.

AK PARTİ’DEN HİLTOWN REDDİ

AK Parti Grubu Sözcüsü Adem Öztürk, Hilltown Karşıyaka AVM ile ilgili önergenin daha da Karşıyaka Meclisi’nin gündemine getirildiğini ancak kabul görmediğini hatırlattı. Öztürk, ilgili önergenin komisyonlara gönderilmeden reddedilmesini istedi ancak bu talep CHP Grubu tarafından kabul görmedi. Oy çokluğu ile İmar ve Hukuk komisyonlarına gönderildi.

İlgili önerge şu şekilde:

Altunizade Gayrimenkul Yatırım İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş. vekili tarafından 22.04.2024 tarihli dilekçe ve eki plan değişikliği önerisi ile İzmir İli, Karşıyaka İlçesi, Yalı Mahallesi (Tapuda Şemikler), 26024 ada, 1 nolu parselin 2 yürürlükteki 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planında belirtilen “Emsal (E) =0.80″ ve ” 2. ve 3. Derece Kentsel ve Bölgesel İş Merkezleri” olarak belirlenen kullanım ve yapılaşma Koşulları değişmeksizin, taşınmazın kuzey cephesindeki yapı yaklaşma sınırının düzenlenmesine yönelik 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği talebi hakkında önerge.

‘FİNANSAL YAPIYI NASIL DÜZELTECEKSİNİZ’

Dilek temennilerde söz alan AK Partili Meclis üyesi Hasan Ünal, belediyenin finansal durumu ile ilgili “Şu anda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın bırakmış olduğu 5 yıllık enkazın karşılığı olan bozuk finansal yapıyı ne zaman ve nasıl düzenlemeyi düşünüyorsunuz? İşçi maaşlarını ne zaman eksiksiz yatıracaksınız? Memurların da 3 aydır ödenmeyen sosyal denge tazminatları ne zaman ödenecek. 1 Mayıs, Karşıyaka işçisi için bayram değil, matem havasında geçti. Tabi ki bu bozuk finansal yapının sorumlusu eski başkandır. Karşıyaka halkının da sizi daha iyi anlayabilmesi için Karşıyaka Belediyesi’nin finansal durumunu dış cepheye asmanızı ve bilgilendirmenizi rica ediyoruz” dedi.

‘SADECE KARŞIYAKA’NIN SORUNU DEĞİL’

Yanıt veren Başkan Ünsal “Finansal sorunları bir tek Karşıyaka Belediyesi’nin değil CHP’li, AKP’li tüm belediyenin sorunu bu. Bu yapısal bir sorun. Bu kadar enflasyonist ortamda bir dengesizlik olduğu gerçektir. Bu belediye sorunu olmaktan çıktı, hükümet sorunu. Belediyelere teşvikler verilmesi lazım. Bununla ilgili genel merkezimiz bir çalışma içerisindedir. Biz de bu yapıyı düzeltmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu bir süreçtir. 2 ayda düzelecek bir şey değil. Elimizden geleni yapıyoruz. Biraz zamanla düzelecektir.” ifadelerini kullandı.

ÜNSAL YENİ GÖREVLENDİRMELERİ DUYURDU

Başkan Ünsal, tarafından mecliste yapılan bilgilendirmeye göre, Servet Ebru Gürdemir, Hakkı Can Özlü, Fatma Ayşem Özzambak, Volkan Barbaros, Berkan Alptekin yeni belediye başkan yardımcıları oldu.

Karşıyaka Belediyesi’nin yeni müdürleri ise şu isimlerden oluştu:

– Özel Kalem Müdürü: Utku Yılmaz

– Etüt Proje Müdürü: Ali Nihat Kaya

– Mali Hizmetler Müdürü: Yurdanur Akgün

– Halkla İlişkiler Müdürü: Yiğit İstanbul

– Tesisler Müdürü: Kazım Kaya

– Bilgi İşlem Müdürü: Tolga Duman

– İşletme ve İştirakler Müdürü: Gökhan Güçlü

– Zabıta ve Afet İşleri Müdürü: Ergin Hacıoğlu

Karşıyaka Meclisi’nde AK Partilerden çağrı: Borç pankartını asın!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Egesonhavadis ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin