1. Haberler
  2. Gündem
  3. Külliye de deprem. O isimler görevden alındı.

Külliye de deprem. O isimler görevden alındı.

featured

Türkiye sabaha Cumhurbaşkanlığında yaşanan görevden almalarla uyandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan danışmanlarının bir çoğuyla yollarını ayırma kararı aldı. Haber merkezimize ulaşan bilgilere göre görevden almaların devam edeceği öğrenildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gece operasyonu başta Ankara’da olmak üzere ülkede yankı uyandırdı. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı danışman kadrosuna yaş sınırı getirdi. Buna göre 65 yaşını aşanların danışmanlık görevi yürütmemesi kararı alındı. Listedeki isimlerin bir kısmının bu karar doğrultusunda görevden alındığı öğrenildi.

İŞTE O İSİMLER

Haber Merkezine ulaşan bilgilere göre Cumhurbaşkanlığı bünyesinde çalışırken görevden alınanların adları şöyle sıralandı:

Ayşenur Bahçekapılı

Esengül Civelik

Sefer Turan

İbrahim Çelik

Hakkı İlnur Çevik

Fahri Kasırga

İsrafil Kışla

İhsan Şener

Yalçın Topçu

İbrahim Saraçoğlu

Ayşe Türkmenoğlu

Ahmet Karayiğit

Mehmet Akarca

Şükrü Karatepe

KİMDİ GÖREVDEN ALINANLAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın makamdan ihraç ettiği kişiler arasında önemli isimler bulunuyor. İhraç edilen isimler arasında İbrahim Saraçoğlu da bulunuyor. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, 2015 yılından bu yana Külliye’de bu alanda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a danışmanlık yapıyordu.

YALÇIN TOPÇU DA GİTTİ

Davutoğlu döneminde kurulan geçici hükümette Kültür Bakanı görevini üstlenen daha sonrada Erdoğan’ın danışmanlığı görevine getirilen Yalçın Topçu da görevine son verilen isimler arasında bulunuyor.

ARAPÇA TERCÜMANLIK YAPIYORDU

Listede yer alan önemli isimlerden biri de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a başta Katar olmak üzere Arap ülkelerine yaptığı ziyaretlerde eşlik eden Sefer Turan. Turan başdanışmanlık görevinin yanı sıra Erdoğan’a Arapça tercümanlığı da yapmaktaydı.2017- 2020 tarihleri arasında Muğla Valiliği görevlerinde bulunan ve 2020 yılında Cumhurbaşkanının imzaladığı kararla görevinden alınan Esengül Civelek Cumhurbaşkanlığı danışmanlığı görevine getirilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gazeteci kökenli danışmanı Mehmet Akarca da görevinden alındı. Siyaset hayatına ANAP’ta başlayan ve bir dönem milletvekilliği de yapan Akarca gazeteciliğe TRT Trabzon Radyosu’nda başladı. Birçok ulusal kanalda görev yapan Akarca son olarak ATV Ankara Temsilciği görevini üstlendi. Akarca uzun süredir Erdoğan’a danışmanlık yapıyordu.

ERDOĞAN’A YAKIN İSİMDİ

Külliye ile yolları ayrılan bir diğer isim de İsrafil Kışla. 3 dönem AKP Artvin Milletvekili olarak yaptıktan sonra Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı görevine atanan İsrafil Kışla, Bilal Erdoğan’a yakınlığı ile de biliniyordu.

DARBECİLER ALIKOYMUŞTU

2018’den itibaren Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı olarak görev yapan Fahri Kasırga da görevinden alınan isimlerden biri.Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişiminde dönemin Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, darbeciler tarafından alıkonulmuştu.

BARZANİ ÖNERMİŞTİ

Görevden alınan bir diğer önemli isim de 2016’dan beri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başdanışmanı olan Hakkı İlnur Çevik.Çevik’i diğer danışmanlardan ayıran ise Barzani ailesine yakınlığı. Zira, Çevik’in danışmanlık koltuğuna oturmasında da Kuzey Irak Kürdistan Yönetimi’nin etkisi olduğu biliniyor. Çevik, 1991-1993 yılları arasında da dönemin başbakanı Süleyman Demirel’e de özel danışmanlık yapmıştı.

Külliye de deprem. O isimler görevden alındı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Egesonhavadis ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin