1. Haberler
  2. İzmir
  3. Kültürpark’ta ‘Engelsiz İzmir’ için buluştular

Kültürpark’ta ‘Engelsiz İzmir’ için buluştular

Engelsiz ve erişilebilir bir kent hedefiyle çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında birçok farkındalık etkinliğine ev sahipliği yapıyor. “Eşit, Erişilebilir, Engelsiz İzmir için Buluşuyoruz” sloganıyla 24 Mayıs'a kadar sürecek etkinliklerin ilki Kültürpark'ta sahne performansları, atölyeler ve seminerlerle başladı. Engelli bireyler ve aileleri ile çok sayıda İzmirlinin katıldığı program, renkli görüntülere sahne oldu.

featured

İzmir Büyükşehir Belediyesi 10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında farkındalık oluşturmak amacıyla bir dizi etkinlik düzenledi. “Eşit, Erişilebilir, Engelsiz İzmir için Buluşuyoruz” sloganıyla 24 Mayıs’a kadar sürecek programların ilki Kültürpark’ta başladı. Engelli bireylere ilişkin çalışmalar yürüten sivil toplum örgütlerinin yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin engelli birimlerinin de yer aldığı etkinlikte sahne performansları, atölyeler ve seminerler düzenlendi. Etkinliğe katılanlar hem eğlendi hem de engelsiz yaşam konusunda bilgilendirildi. 

Stantlar kuruldu

Açık alanda kurulan stantlarda engelli bireylerin hazırladığı hediyelik eşyalar sergilenirken, yüz boyama ve maket tasarımı gibi etkinlikler de yapıldı. Alanda kurulan platformda engelliler tarafından sahnelenen dans gösterisi ve konserler ise en dikkat çeken bölüm oldu.  

Hafta boyunca farkındalık çalışmaları yapılacak

Engelliler Haftası programına ilişkin bilgi veren İzmir Büyükşehir Belediyesi Engelsizmir Şube Müdürü Emine Koç, “Engelliler konusunda farkındalık oluşturmak için çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Kültürpark’ta engellilik alanında çalışan sivil toplum hareketleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin ilgili birimleri olarak bir aradayız. Sahnede de çeşitli gösterilerimiz var. Ayrıca hafta boyunca spor etkinliklerinin yanı sıra kentin değişik noktalarında sergilerimiz olacak. Sokakta farkındalık etkinlikleri yapacağız. Kentte yaşayan herkese, ‘Engellilerle nasıl bir arada yaşarız, engelleri nasıl ortadan kaldırabiliriz?’ sorularına yönelik mesaj vermeye çalışacağız” dedi. 

Engellilerle el ele proje üretiliyor

Engelsiz Yaşam Derneği Başkanı Gülgün Yorgancılar, “Engelli alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarımızla bir aradayız, onun mutluluğunu yaşıyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi Erişilebilirlik Koordinasyon Komisyonu’nda kamusal alanların erişilebilir hale gelmesi için hazırlanan projelerde biz de yer alıyoruz. Önemli olan, hayatımızın kolaylaştırılması. Hayatla iç içe olarak bağımsız yaşam kültürümüzün gelişmesi için öncelikle evimizden çıkmamız lazım. Evimizden çıktığımızda sokakların, kaldırımların, ulaşım araçlarının, kamu binalarının evrensel tasarımla yapılmış olması gerekiyor. Yapılacak çalışmalarda engelli bireylerin yer alması bu açıdan çok önemli. Sorun çözücü yerel yönetimlerle engellilerin bir arada çalışması, sorunun giderilmesinde en büyük etken” diye konuştu. 

“İş birliği yapmaktan çok mutluyuz”

Türkiye Spina Bifida Derneği Başkan Yardımcısı Nurdan Anlı da dernek olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile yapılan çalışmaların önemine vurgu yaptı. Bu tür etkinliklerin farkındalık oluşturduğunu kaydeden Anlı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Etkinlik çok güzel geçiyor. Programlar güzel planlanmış. Burada, tanımadığım birçok dernekle tanıştım. Biz dernek olarak engelli çocukların katılımıyla engelli hakları konusunda farkındalık yaratan bir oyun geliştirmiştik. Belediyenin engelliler birimi, bu oyunu engelli ve engelsiz çocuklara oynatıyor. Dolayısıyla engelli hakları konusunda farkındalık yaratılıyor. Belediyeyle iş birliği yapmaktan ve birlikte çalışmaktan çok mutluyuz.”