1. Haberler
  2. İzmir
  3. Naci Görür’den İzmir için 7 büyüklüğünde deprem uyarısı!

Naci Görür’den İzmir için 7 büyüklüğünde deprem uyarısı!

Deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür, katıldığı programda İzmir için uyarılarda bulundu. Görür, İzmir’in 7 ve üzeri deprem üretme kapasitesi bulunan 12 fay hattının bulunduğuna dikkat çekti.

featured

Prof. Dr. Naci Görür, Candaş Tolga Işık’ın sunduğu programda İzmir depremi ile lgili uyarılar bulundu. 

İzmir’de 7 ve üzeri deprem üretme kapasitesi olan 12 fay hattının bulunduğunu açıklayan Görür, “Bu faylar yavaş faylar. Yavaş faylar ne demek biliyor musunuz? Bu faylar boyunca hareket blokların hareketi yavaş yani o faylar diyelim ki doğrultu alımlı faysa bir kırmızı çizgiyi düşünün onun sağındaki bölge solundaki bölgeye nazaran çok yavaş hareket ediyor. Yavaş demek hareket etmek demek. Orada yavaş stres birikiyor demektir. Şimdi bu faylar hareket ederken kendi düzlemleri boyunca sürtünme kuvveti olur. Yani iki dev blok düşün. Bir kırmızı çizginin sağında solunda blok hareket ederken sürtünme olur. Ve kayamıyor ve orada stres birikiyor. Bu hareket yılda 0.3 mm ise. Bu 1000 yılda 3 metre yapar. Yani bin yılda bile bu atım 7 boyutunda deprem üretecek boyutta değil. Onun için bu fayların çok ayrıntılı araştırılması lazım. Hasan Sözbilir de çalışmalar yapıyor. Bu fayların her birinin deprem üretme potansiyelini bilirsek, İzmir’in gerçek tehlikesini ortaya koymuş olacağız. Ona bağlı olarak zemin çalışmasını da yapacağız. O zaman işte İzmir için gerçek anlamıyla tehlikenin boyutunu, zamanını konuşacağız” dedi. 

BAŞKANLARA TEPKİ 

Sakız Adası’nda meydana gelen depremin 75 kilometre uzaktaki İzmir’de evleri yıkabildiğini hatırlatan Görür, “İzmir fayı harekete geçse ne olacak? 7’nin üzerinde deprem. Bu akıl değil. Tehlikeyi bilmeden buralara imar veremezsin” dedi.

Naci Görür’den İzmir için 7 büyüklüğünde deprem uyarısı!
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Egesonhavadis ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin