1. Haberler
  2. İzmir
  3. Şaşal Su Fabrikası’nın Büyük Dolum Tesisi ve Şaşal Müzesi açıldı

Şaşal Su Fabrikası’nın Büyük Dolum Tesisi ve Şaşal Müzesi açıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İzDoğa’nın yeniden kurduğu ve işlettiği Şaşal Su Fabrikası’nın Büyük Dolum Tesisi ve Şaşal Müzesi açıldı. 200 milyon TL’lik yatırımla yeniden İzmir’e kazandırılan tesis ve müzenin açılışında konuşan Başkan Soyer, “Beş yılda, hükümetin İzmir’e elli yılda yaptıklarından daha fazlasını yaptık. İzmir’e 4 yeni fabrika, 4 yeni Cumhuriyet kalesi kazandırdık. Bu şehirde atıl kalmış tek bir kamu yatırımı, işlemeyen tek bir fabrika bırakmayacağız dedik. Sözümüzü tuttuk. Yalnızca 5 yılda, İzmir’in 5 dönemini güvence altına alan kalıcı işlere imza attık” dedi.

featured

92 yıllık bir Cumhuriyet markası olan Şaşal Su Fabrikası’nın Büyük Dolum Tesisi ve Şaşal Müzesi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ev sahipliğinde açıldı. Açılışa Başkan Tunç Soyer’in eşi Neptün Soyer, Menderes Belediyesi Başkan Vekili Erkan Özkan, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu, ESHOT Genel Müdürü Erhan Bey, İZDOĞA Yönetim Kurulu Başkanı Güven Eken ve Genel Müdürü Özkan Baturu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Şirketler Koordinatörü Ali İhsan Özgürman, belediye bürokratları, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, muhtarlar katıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İzDoğa’nın yeniden kurduğu ve işlettiği Şaşal Su Fabrikası’ndaki Büyük Dolum Tesisi’nde 0,5 litre ve 1,5 litrelik pet şişelerin dolumu yapılıyor.

Şaşal İzmir’in hakkıdır

Şaşal Su Fabrikası’nın İzmir’e kazandırdıkları en yeni Cumhuriyet eserlerinden biri olmanın ötesinde, çok daha büyük bir anlam ifade ettiğini söyleyen Başkan Tunç Soyer, “Şaşal, bir ahde vefa projesidir. Bu fabrika Cumhuriyet’e vefamızdır. Bizlere 100 yıllık kesintisiz barışı armağan edenlere gönül borcumuzun göstergesidir. Kayıtsız şartsız egemenliğimizi perçinleyen bir Cumhuriyet kalesidir. Çocuklarımıza bırakacağımız mirastır. Şaşal İzmir’in hakkıdır. Görüyorum ki bu mübarek Ramazan gününde ‘Şaşal’ ismini duyduğunuzda bile gönlünüz ferahlıyor. Gözlerinizdeki umut ışığı büyüyor. O ışığı, ömrümün sonuna kadar koruyacağıma, son nefesime kadar İzmir’in umuduna sahip çıkacağıma söz veriyorum. Bugün açılışını yaptığımız Büyük Dolum Tesisimiz, 22 yıldır İzmir’in hakkını gasp edenlere, oyunu daima demokrasiden, laiklikten, Mustafa Kemal Atatürk’ten yana kullandığı için İzmir’e üvey evlat muamelesi yapanlara İzmir’den 40 alıp 1 verenlere cevabımızdır. Sözümüzün teminatıdır” dedi.

Günlük üretim kapasitesi 10 kattan fazla artacak

Uzun yıllar atıl kalmış olan Şaşal Su Fabrikası’nı büyük bir coşkuyla açtıklarının, şehri bir Cumhuriyet çeşmesi olan Şaşal’a kavuşturduklarının altını önemle çizen Başkan Tunç Soyer, “Fabrikamızda, geçtiğimiz Eylül ayından bu yana 0,33’lük ve 0,75’lik cam ve 5 litrelik pet şişelerde üretim devam ediyor. Artık 3 binin üzerine market ve küçük işletmenin raflarında Şaşal var. Bugün İzmirliler pırıl pırıl Şaşal Suyu’na İzmir’in 30 ilçesinde ulaşabiliyorsa, bu bizim için en büyük mutluluktur. Suya adını veren bu markayı İzmir’e yeniden ulaştırmış olmak alnımızın akıdır. Bugün fabrikamızda, bu Cumhuriyet markasını daha da ileriye taşıyan iki önemli adım atıyoruz. Birincisi Büyük Dolum Tesisimiz. Büyük Dolum Tesisi’nin faaliyete geçmesiyle, Şaşal Su Fabrikası’nın tek vardiyada 16 bin 800 şişe olan günlük üretim kapasitesi 10 kattan fazla artacak. Büyük Dolum Tesisimizde tek vardiyada 0,5 litrelik pet şişelerden 168 bin adet veya 1,5 litrelik pet şişelerden 112 bin adet dolum yapabileceğiz. Diğer önemli adımımız ise Şaşal suyunun doğduğu Tahtalı Havzası’nı ve bir kültür mirası olan Şaşal’ı tüm hatlarıyla anlatan Müzemiz. Burada gerçekleştirdiğimiz turlarla, hemşerilerimizi Şaşal Suyu’nun tarihinde ve bugününde bir yolculuğa çıkarıyoruz” diye konuştu.

Gürül gürül aktık

Devletin bütün imkanlarına sahip olan merkezi yönetimin kamu fabrikalarını birer birer satarken İzmir’de Büyükşehir Belediyesi’nin refahı büyüten yeni Cumhuriyet kaleleri açmaya devam ettiğini ifade eden Başkan Soyer, “Beş yılda, hükümetin İzmir’e elli yılda yaptıklarından daha fazlasını yaptık. Bayındır Süt Fabrikamızı, Ödemiş Et Entegre Tesisimizi, İzDönüşüm Tesisimizi ve tabii ki Şaşal Su Fabrikamızı açtık. İzmir’e 4 yeni fabrika, 4 yeni Cumhuriyet kalesi kazandırdık. Bu şehirde atıl kalmış tek bir kamu yatırımı, işlemeyen tek bir fabrika bırakmayacağız dedik. Onları çürümeye bırakılan Elektrik Fabrikasıyla baş başa bırakıyorum. Sözümüzü tuttuk. Yalnızca 5 yılda, İzmir’in 5 dönemini güvence altına alan kalıcı işlere imza attık. Bizden öncekilerin halının altına süpürdüğü sorunlara kalıcı çözümler aradık ve bulduk. Bu yolda asla mazeret üretmedik. Önümüze çıkan engeller karşısında su gibi olduk. Ya akacak bir yol bulduk, ya da bir çatlak açıp oradan gürül gürül aktık” dedi.