1. Haberler
  2. Gündem
  3. Soyer: İzmir el ele vermeyi en çok başaran kenttir

Soyer: İzmir el ele vermeyi en çok başaran kenttir

featured

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, eğitimde fırsat eşitliği için Türk Eğitim Vakfı (TEV) tarafından düzenlenen sanatçı Karsu’nun sahne aldığı konserde, “İzmirli olmakla gurur duyuyorum. Çünkü pandemide, depremlerde, bütün o felaketlerde İzmir el ele vermeyi en çok başaran kent olmuştur” dedi. Anlamlı gecenin sunuculuğunu üstlenen TEV gönüllüsü Neptün Soyer ise “Bu akşam, İzmir’in Türkiye’ye bir dayanışma daveti. İzmir yine fark yaratıyor” ifadelerini kullandı.

İzmir, Cumhuriyet’in 100’üncü yılında eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması amacıyla düzenlenen özel bir geceye ev sahipliği yaptı. TEV İzmir Şubesi tarafından düzenlenen Karsu TEV Umut konserinin sunuculuğunu TEV gönüllüsü Neptün Soyer üstlendi. Caz, blues, pop, funk ve elektronik müziği modern tınılarla buluşturan piyanist, besteci, söz yazarı, şarkıcı Karsu’nun sahne aldığı Çeşme Açıkhava Tiyatrosu’nda bu defa eğitimde fırsat eşitliği için binlerce müziksever bir araya geldi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, TEV Genel Müdürü Banu Taşkın, TEV İzmir Şube Başkanı Gülnur Soybayraktar, TEV İzmir Şubesi Onursal Başkanı Berkay Eskinazi, TEV İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri Sevda Şükürer, Şule Karabağlı ve iş dünyasının temsilcileri ile geceye bağışlarıyla katkıda bulunan destekçilerin katıldığı özel gecenin açılış konuşmasını Neptün Soyer yaptı.

Anlamlı gece TEV Eğitime Destek Korosu’nun sahneye çıkmasıyla başlarken Karsu konseriyle taçlandı. Ayrıca Başkan Tunç Soyer dünya ünlü piyanist Fazıl Say’ın bestelediği 100’üncü Yıl Marşı’nı koroyla birlikte seslendirdi.

“İzmir’in Türkiye’ye bir dayanışma daveti bu akşam”

Organizasyonun önemine değinen Neptün Soyer, “Şehirlerin depremlerle yıkıldığı, pandemiyle doğanın dengesinin bozulduğu son yıllarda TEV’in İzmir’e, İzmir’in Türkiye’ye bir dayanışma daveti bu akşam. Bu davetin tek bir amacı var, geleceğin teminatı ve bugünümüzün ortağı gençlerimizin eğitimine katkı koymak. TEV’in bu davetine katılarak geleceğimizin bir parçası olan herkese minnettarız” dedi.

“İzmir’in dağlarında en güzel çiçekler bu gece sizlerle birlikte yeniden açıyor”       

TEV’in kuruluş sürecine ve Türkiye’deki eğitime olan katkısına değinen Neptün Soyer, “1967 yılında Vehbi Koç önderliğinde kurulan TEV, eğitimde fırsat eşitliği sağlama hedefiyle 56 yıldır gençlerimizin eğitim yolculuklarına destek oluyor. Eğitimin gücüne inanan değerli bağışçılarıyla ülkenin dört bir yanında birçok eğitim tesisi yaptırarak, binlerce burs sağlayarak gençlerimizin geleceğine katkıda bulunmak için çalışıyor. Bugüne kadar yurt içinde 270 bin burs desteği verirken 2 bin 200 gencimizin de yurt dışı yüksek lisans ve doktora eğitimlerinde yanında yer aldı. 13 ilde şubesi bulunan TEV’in ilk şubesi de İzmir’de açıldı. Bu yüzden TEV’in 56 yılı aşan yolculuğunda İzmir’in yeri de çok anlamlı. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında, kuruluşun ve kurtuluşun şehri İzmir yine fark yaratıyor ve İzmir’in dağlarında en güzel çiçekler bu gece sizlerle birlikte yeniden açıyor. Bu gece bu güzel konserle Karsu adına açılan burs fonuna gelen bağışlarla 500 gencimize burs desteği sağlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu anlamlı gecede altın destekçiler 15, gümüş destekçiler 10, bronz destekçiler 5, diğer destekçiler de 2 öğrenci için burs desteğinde bulundu. Bu konseri izlemeye gelen siz sanatsever gönül dostları, dayanışma ruhunuzla büyük katkıda bulundunuz. Çok teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“İzmir el ele vermeyi en çok başaran kent olmuştur”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise “Eğitim kültür, eğitim erdem, eğitim medeniyet, eğitim refah, eğitim cumhuriyet, eğitim demokrasi, eğitim Mustafa Kemal ve eğitim umut. Eğitim gelecek ve bu umudu, geleceği yaratmak için kendinden veren, el ele veren her birinize minnettarım. İzmirli olmakla gurur duyuyorum. Çünkü pandemide, depremlerde bütün o felaketlerde İzmir el ele vermeyi en çok başaran, en güzel el ele veren kent olmuştur. Bugün de yine eğitim, evlatlarımız, gençlerimiz için dayanışmaya ortak olan sizlere çok teşekkür ediyoruz. Bu hikayenin öncüsü TEV ve emekçilerine teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

“İnadına sanat inadına kardeşlik inadına dayanışma ve laik Türkiye”

Gençlerin eğitimine destek veren TEV gönüllülerine ve Karsu’ya teşekkür eden Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, “Maalesef karma eğitimin tartışmaya açıldığı bugünlerde yolumuz uzun ve zorlu ama umudumuz var ve dipdiri. Biz bu yolu Atatürk’ün ışığında, cumhuriyet kadınlarımızla kol kola yürüyeceğiz. Mustafa Kemal’in düşünü kurduğu hedefe varana dek asla durmayacağız. İnadına sanat inadına kardeşlik inadına dayanışma ve inadına laik Türkiye” dedi.

“Bütün kalbimle teşekkür ederim”

Gece için emeğe geçenlere, TEV’e, bilet alanlara teşekkür eden sanatçı Karsu, kendisinin 16 yaşındayken Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) burs almasını örnek gösterdi. Yaşadığı zorluklara değinen ve eğitimin önemine dikkat çeken Karsu, kariyerinin geldiği noktayı o günlere borçlu olduğunu belirtti. Karsu, “Umarım inanılmaz bir akşam yaşayacağız. Geldiğiniz için ve sizlerle olduğumuz için çok mutluyum. Bütün kalbimle teşekkür ederim. Neden ABD’ye gitmiştim? Eğitim almak için. Sizin gibi güzel insanlar orada da burslar organize ediyorlardı. Müzik kariyerimin ilk adımlarıydı. Çok güzel hayat dersleri alıyorduk” ifadelerini kullandı.

Gecenin organize edilmesinde büyük katkıları olan TEV’in temsilcileri de birer konuşma yaptı.

Bağışta bulunanlara zeytin fidanı

Bağışta bulunan altın destekçilere zeytin fidanları Başkan Tunç Soyer tarafından verildi.

Eğitime katkı sunanlar

Altın destekçiler

Avod A.Ş.

Bilsev Grup

Çimentaş

Çimstone

Çeşme Belediyesi

Dönerci Vedat

İGG (İzmir Gelişim Grubu)

İZKA İnşaat

Karluna

Luvi Yapı

Megapol

Norm Holding

Royal Alaçatı

Tolkar Smartex

Uzmar Denizcilik

Wiser Globe

 

Gümüş destekçiler

AXA Sigorta

Cevher Jant

Çukurova Kimya

Kütaş Grubu şirketlerinden Mccormick Kütaş Gıda

 

Bronz destekçiler

Asmira Group

Atay Holding

Betoya

Eksim Plastik

Ermat

Europrotel

Gımiloğulları A.Ş.

GNT Tekstil

Kadıoğlu Beton

Özege Tütün

Terbay

Tiriada İnşaat

TTL Tütün

Soyer: İzmir el ele vermeyi en çok başaran kenttir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Egesonhavadis ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin