Tarihi Bergama Vapuru’nda “Atatürk ve Cumhuriyet Gemileri Sergisi” açıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi iştiraki İZDENİZ A.Ş.’nin organize ettiği “100 Yıllık Deniz Yolculuğu: Atatürk ve Cumhuriyet Gemileri Fotoğraf Sergisi” tarihi Konak İskelesi’nde bağlı Bergama Vapuru’nda açıldı. Deniz tarihçisi Ali Bozoğlu’nun arşivinden fotoğrafları içeren sergi 24 Mart’a kadar, hafta sonları dahil her gün 11.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

featured

 İzmir Büyükşehir Belediyesi iştiraki İZDENİZ A.Ş.’nin organize ettiği Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün denizlerde bağımsızlığa ve denizciliğe verdiği önemi anlatan “100 Yıllık Deniz Yolculuğu: Atatürk ve Cumhuriyet Gemileri Fotoğraf Sergisi İzmirlilerle buluştu. Konak İskelesi’ne demirli Bergama Vapuru’nda düzenlenen serginin açılışına İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Murat Aydın, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Barış Karcı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, İZDENİZ Genel Müdürü Ümit Yılmaz, deniz tarihçisi Ali Bozoğlu ve İzmirli sanatseverler katıldı.

Z

Aydın: “Sevgili Uğur Mumcu halkın seni unutmadı, unutmayacak”

Serginin açılış töreninde araştırmacı gazeteci-yazar Uğur Mumcu ölümünün 31. yıl dönümünde saygıyla anıldı. Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Murat Aydın, “Bu vapurda olmak çok güzel çünkü arkamızda Uğur Mumcu ismini taşıyan vapur var. Uğur Mumcu tüm faili meçhul cinayetlerde olduğu gibi alçakça ve canice katledilmiştir. Uğur Mumcu sadece gerçekleri yazdığı için katledildi. O hepimizin doğruyu öğrenme hakkını savunduğu için katledilmiştir. O hepimiz için çalıştı ve ömrünü hepimiz için verdi. “Bir insan ömrünü neye vermeli” sözünü en iyi şekilde ifade etmiştir. Sevgili Uğur Mumcu; halkın seni unutmadı. Unutmayacak. Senin savunduğun değerleri, Cumhuriyet değerlerini savunmaya devam edecek. Seni hatıralarımızda, hafızamızda her zaman yaşatacağız” dedi.