1. Haberler
  2. Gündem
  3. Urla’da tek hamlede iki sorun çözüldü. Urla ilçe merkezi ‘nefes’ aldı.

Urla’da tek hamlede iki sorun çözüldü. Urla ilçe merkezi ‘nefes’ aldı.

featured

Urla’da belediye hizmet binası arkasında yer alan ve halk arasında eski pazaryeri olarak bilinen yaklaşık 5 bin 700 metrekarelik alanda yapılan Yeşil Alan ve Otopark projesi tamamlanarak halkın kullanımına açıldı

Vatandaş odaklı hizmet anlayışı ile çalışmalarına hız kesmeden devam eden Urla Belediyesi, ilçe merkezinde (eski pazar yeri olarak bilinen yerde) 5 bin 700 metrekare alanda gerçekleştirdiği projede yeşil alan ve otopark düzenlemesini tamamlayarak vatandaşların hizmetine sundu. Urla Belediye Başkan V. Kaymakam Murtaza Dayanç, hizmete açtıkları otopark ve yeşil alan projesinde çalışmaların kısa süre içerisinde tamamlandığını söyledi.  Belediye Başkan V. Kaymakam Dayanç, “Urlalı hemşerilerimiz her şeyin en güzeline layık, söz konusu alan eski haliyle çok kötü bir görünüme sahipti, 2020 yılında yaşanan İzmir depreminde belediye ek binaları hasar almış ve yıkımına karar verilmişti, biz bu yıkım işlemini bu yıl gerçekleştirdik ayrıca bu alanda ekonomik ömrünü tamamlamış başka riskli yapılar da mevcuttu, bunların hepsini kaldırdık. Kentin tam merkezi tabiri caizse nefes aldı, Urla’mıza yakışır bir düzenleme yaptık, hem yeni yeşil alan kazandırıldı, hem de otopark sorununa bir nebze çözüm sunulmuş oldu. Urlamıza hayırlı uğurlu olsun. Devletimizin imkanlarını son kuruşuna kadar kamuya yararlı projeler ve hemşerilerimiz için kullanmaya devam edeceğiz. Her geçen gün Urla’mızın değerine değer katmaya devam edeceğiz” dedi. 

PROJE SÜRECİNDE NE OLDU?

Söz konusu alanda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2017 yılında yaptığı 1/5000’lik plana uygun şekilde Urla Belediyesi tarafından 1/1000’lik uygulama planı hazırlanarak İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne Nisan 2021’de sunulmuş, ancak Kasım 2021’de İzmir Büyükşehir Belediyesi meclis kararı ile plan reddedilmişti. Bu süreç yaklaşık 6 ay sürmüştür. Bunun üzerine Urla Belediyesince Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvurularak 1/1000’lik plan yapılması talep edilmiş ve yapılan incelemeler neticesinde Bakanlığımızca Mayıs 2022’de 1/1000’lik plan onaylanarak askıya çıkarılmış, akabinde itirazlar olmuş ve dava konusu edilmiştir. Şu an için uygulama imar planı dava süreci devam ettiğinden, daha önceden kamuoyuna lanse edilen ve ilçe merkezinin en önemli sorunlarından biri olan otopark sorununa da çözüm üretecek, yer altında 300 araçlık 2 kat otopark, yer üstünde de etrafında mini işyerlerinin (tek kat ve zemin +1 şeklinde)olduğu, diğer kısımları yeşil alan–park (1.700 m2) niteliği taşıyan, çevreci bir yaklaşımla, Urla’nın tarihi dokusu ve kent kimliğine uygun şekilde hazırlanan proje maalesef ki bu sebeplerden dolayı şu ana kadar uygulanamamış olup, mevcut dava süreci beklenmektedir. Oysaki Urla Belediyesi ciddi bir irade ortaya koyarak söz konusu projeyi ilçeye kazandırmak için tüm hazırlıklarını yapmış, bütçesini de ona göre planlamıştı. Gelinen noktada Urla’nın tam kalbinde bu mezbelelik görüntüyü ortadan kaldırmak, otopark sorununa bir nebze olsun çözüm sunmak ve halkın huzurla vakit geçirebileceği yeşil bir park oluşturmak için şu anki proje uygulamaya konularak hayata geçirildi. 

Urla’da tek hamlede iki sorun çözüldü. Urla ilçe merkezi ‘nefes’ aldı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Egesonhavadis ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin