1. Haberler
  2. Manşet
  3. AK Partili Esat Tanık’tan Çeşme’ye Dört Dörtlük 68 Proje

AK Partili Esat Tanık’tan Çeşme’ye Dört Dörtlük 68 Proje

Çeşme'yi 4 başlıkta 4 mevsim yaşanan 'rüya ilçe' haline getireceklerini söyleyen Cumhur İttifakı Çeşme Belediye Başkan Adayı Esat Tanık, “Dört dörtlük 68 projemizle, 4 mevsim yaşayan ve yaşanacak bir Çeşme’ye hazır olun” dedi.

featured

Dört mevsim yaşayan ve yaşanan Çeşme’yi 4 segmentte 11 ana başlıkta 68 proje altında topladıklarını vurgulayan Cumhur İttifakı Çeşme Belediye Başkan Adayı Esat Tanık, “Turizm, Sağlık,

Kültür-Sanat ve Tarım-Hayvancılık-Balıkçılık alanından gastronomi turizmine, termal ve sağlık turizminden, tarımsal desteklere, gençlerimiz, kadınlarımızdan, spor adası ve öğrencilere Avrupa ülkelerine kültür-sanat gezilerinden, doğalgaza kadar aklınıza gelebilecek her başlığı detaylı şekilde çalıştık, ön görüşmelerimizi tamamladık. Artık Çeşmeliler kışın evlerini terk etmeden, doğalgazla ısınıp Çeşme’nin keyfini çıkaracak” diye konuştu.

KIRMIZI ÇİZGİMİZ

Cumhuriyetin temel değerleri laiklik, demokrasi, özgürlük gibi kavramların tartışmaya kapalı olduğunu belirten Tanık, “Bu değerler, milletimizin birlik ve beraberliğini güçlendiren temel taşlardır ve bizim kırmızı çizgimizdir. İlçemiz tarih boyunca kültürel ve tarihi zenginliğiyle ön plana çıktı. Sahip olduğumuz doğal güzelliklerle, tarihi miraslarla ve eşsiz coğrafyamızla özgün bir kimliğe sahibiz. Bu özgünlük, bizlere sorumluluk yüklüyor. Gelecek nesillere daha yaşanabilir, daha güzel bir Çeşme bırakmak için mevcut durumu iyileştirmekten ve geliştirmekten başka yolumuz yok” ifadesini kullandı.

DOĞALGAZ GELİYOR

Çeşme’nin artık kaybedecek bir saniye vakti olmadığını vurgulayan Tanık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çeşmeliler’le birlikte kararlar alıp, el ele, omuz omuza, insanları ayrıştırmadan kimseye kulaklarımızı kapatmadan projelerimizi yaşama geçireceğiz. İlk gün, ilk icraatımız hızla altyapı çalışmalarına başlamak olacak. Ulaşım altyapımızın yanı sıra; su ve kanalizasyon sorunumuz da herkesin bildiği bir gerçek. Isınma ve sıcak su ihtiyaçları için de doğalgazı getiriyoruz. Doğalgaz özellikle Çeşmeliler’in daha rahat bir kış geçirmelerini, 24 saat sıcak suya ulaşmalarını sağlayacağız. Doğalgazın getirilmesi için İzmirgaz ile görüşmelerimizi yaptık ve ön anlaşmayı sağladık”

Her mahalleye toplu ulaşım koyacaklarını, yaya ve bisiklet yolları yapacaklarını da sözlerine ekleyen Esat Tanık, engelliler için sesli ve ışıklı işaretçiler, katlı ve yeraltı otoparkı çözümleri ile konforlu, güvenli trafik ve yürüme alanları yaratılacağını; Çeşme gişelerinin de kaldırılarak yaşanan trafik yoğunluğuna son vereceklerini aktardı.

5 BİN SOSYAL KONUT

Çeşme’yi terk etmek istemeyen ilçenin yerli halkı için de sosyal konut projelerini hayata geçireceklerini açıklayan Esat Tanık, şunları söyledi: “Öncelikle Musalla, Ovacık ve Çakabey mahallelerinde bin konuttan oluşan projemizi başlatacağız. İlçemize gelen ve kiraların yüksekliği nedeniyle tayin isteyen memurların yaşam koşullarını kolaylaştırarak sürdürülebilir bir kamu hizmetini yerine getireceğiz. Görev süremiz boyunca ilçemize kazandıracağımız 5 bin sosyal konutla Çeşmeli gençler artık kiralar nedeniyle ata toprağını satıp gitmeyecek. Böylece kira öder gibi ev sahibi olacak. Ayrıca Çeşme Halk Ekmek hayata geçirilerek, vatandaşların uygun fiyata ekmek alması sağlanacak”

ENGELLER KALKACAK

Engelsiz Yaşam Merkezi çalışmalarında sona geldiklerini aktaran Tanık, “Bu merkezde engelli vatandaşlarımızın vakit geçirebilecekleri, sosyal açıdan güçlenecekleri; hobilerin yanı sıra; meslek de edinebilecekleri bir yaşam alanı kuracağız. Merkezin içinde kütüphane, hobi odaları, spor salonu, mutfak atölyesi, meslek edinme odaları, fizik tedavi birimleri, engelsiz kondisyon ve oyun alanları ile engelsiz hobi bahçesine yer vereceğiz. Kamuya ait yol, otopark, trafik ışıkları gibi alanları da engellilerimiz için yeniden düzenleyeceğiz” ifadesini kullandı.

SÖRFTEN YOGAYA ‘SPOR ADASI’

‘Spor Adası’ ile özellikle kış aylarında yabancı ve yerli futbol kulüplerini ağırlayacaklarını, kite ve windsurf merkezi kurarak deniz turizmini çeşitlendireceklerini belirten Esat Tanık, Alaçatı ve Çakabey’e de ‘Festival’ alanları kazandıracaklarını vurguladı.

İçinde yoga, pilates, fitness, dans atölyelerinin yer alacağı tam kapsamlı 10 bin kişilik Çeşme Stadı’nı yapacaklarını da sözlerine ekleyen Cumhur İttifakı Çeşme Belediye Başkan Adayı Esat Tanık, “Reisdere sazlık alanı ve çevresine seyir terasları, yürüyüş ve bisiklet yolları yapacağız. Plajlara otopark alanları yapıp halkımız için ring seferleri koyacağız. Yıldız Burnu ile Boyalık arası sahil ve plaj düzenlemesi yapıp, sıcak su olan alan belediye tarafından işletilecek. Şifne termal tesisi yenilenecek; Ilıca merkeze yeni termal tesis yapılacak. Yoga ve pilates merkezleri açılarak, trekking ve bisiklet rotaları oluşturacağız” bilgisini verdi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM HIZLANACAK

Olası doğal felaketlere karşı Afet Yönetimi Master Planı hazırlayacaklarını belirten Tanık, “Riskli yapıların güvenli hale getirilmesi için Kentsel Dönüşüm Strateji Planı oluşturacağız. Buna ek olarak, yaş almış Çeşmeliler için huzurevi ile sevgili çocuklarımız için gündüz bakımevleri ve kreşler açacağız. Can dostlarımızı da unutmadık. Onlara içinde hastane, köpek oteli, hayvan mezarlığı ve barınağı olan Doğal Yaşam Parkı kuracağız” dedi.

LEZZET AVCILARINA GASTRONOMİ MERKEZİ

Tarım ve hayvancılığı ayağa kaldıracaklarını, kadın ve gençlerin istihdamına yönelik projelere de imza atacaklarını hatırlatan Esat Tanık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kadın balıkçı sayımızı artıracağız. Ildır’a balıkçı barınağı yapacağız. Tarım eylem planı hazırlayıp Tarım Geliştirme Kooperatifleri kuracağız. Sakız ağacı geliştirme alanında sakız ağacının üretimi ve gelişimini destekleyip coğrafi işaret alacağız. Gastronomi Okulu ile mezunlarımızı sektörde istihdam edeceğiz. Çeşmeli gençlere burs sağlanması için Çeşme Vakfı da projelerimiz arasında yer alacak. Ayrıca Kent Ormanı’nda doğan her çocuğumuz için fidan dikeceğiz”

4 ALANDA 11 BAŞLIK

Turizm, Tarım, Kültür-Sanat ve Spor olmak üzere 4 alanda oluşturulan 11 ana başlık şunlardan oluşuyor: Altyapı, Plaj ve Sahil Düzenlemeleri, Afet Yönetimi ve Kentsel Dönüşüm, Balıkçı Barınakları, Tarımsal ve Kırsal Kalkınma, Ulaşım, Turizm, Yeşil Alanlar ve Spor Tesisleri, Kentsel Hizmetler, Kültür ve Sosyal Hizmetler, Kültürel Miras.

ÇEŞME’Yİ UÇURACAK 68 PROJE

1- Doğalgaz ilçemize gelecek

2- Atık su altyapısı yenilenecek

3- Suların kesilmemesi için içme suyu şebekesi yenilenecek

4- Yazın yaşanan elektrik sorununa karşı altyapı yenilenip güçlendirilecek

5- Sorunsuz internet için telekom altyapısı güçlendirilecek

6- Sosyal konut projeleriyle yöre halkı kira öder gibi ev sahibi olacak

7- Sürdürülebilir bir gelişme için planlama çalışmasına başlanacak

8- Kentsel tasarım süreçleriyle cadde ve sokaklara estetik kazandırılacak

9- Reisdere sazlık alanı ve çevresi düzenlenerek seyir terasları, yürüyüş ve bisiklet yolları yapılacak

10- Kentsel yenileme projeleriyle başta Çeşme Kalesi olmak üzere ilçe merkezi yeniden doğacak

11- Alaçatı Port yolu yeniden düzenlenecek

12- Alaçatı pazar yerine kapalı otopark, ulaşım transfer merkezi ve estetik bir pazar yeri yapılacak

13- Alaçatı Festival Park yapılarak sosyal etkinlik alanı olarak düzenlenecek

14- Alaçatı amfi tiyatro ve çevresi yeniden düzenlenecek

15- Yeni küçük sanayi sitesi yapılıp sanayi alanları yenilenecek

16- Mavi bayraklı halk plajlarının sayısı artırılacak. Plajlara park alanları yapılıp ring seferler konulacak

17- Yıldız Burnu ile Boyalık arası sahil ve plaj düzenlemesi yapılıp sıcak su bulunan alan belediyece işletilecek

18- Olası doğal felaketlere karşı Afet Yönetimi Master Planı hazırlanacak

19- Riskli yapıların güvenli hale getirilmesi için Kentsel Dönüşüm Strateji Planı oluşturulacak

20- Turizm sektöründe çalışanların barınmasına yönelik ‘Emekkent’ inşa edilecek

21- Balıkçı barınakları yenilenip yüzer iskelelerle kapasite yükseltilip, kadın balıkçı sayısı artırılacak

22- Ildır’a Balıkçı Barınağı yapılacak

23- Tarım Eylem Planı hazırlanıp Tarım Geliştirme Kooperatifleri kurulacak

24- Sakız ağacı geliştirme alanında sakız ağacının üretimi ve gelişimi desteklenecek; coğrafi işaret alınacak

25- Gastronomi Okulu ile mezunların istihdamı sağlanacak

26- Trafik sorununa

karşı Çeşme Ulaşım ve Trafik Düzenleme Projesi hazırlanacak

27- Çeşme merkez ve Alaçatı başta olmak üzere; ilçe genelinde açık ve kapalı otoparklar oluşturulacak

28- Yaya ve bisiklet yolları yapılacak

29- Hemzemin ve katlı kavşak düzenlemeleri gerçekleşecek

30- Çeşme gişeleri kaldırılarak, trafik yoğunluğu azaltılacak

31- Toplu taşıma Çeşme’nin tamamına yayılacak

32- Engellilere yönelik yaya yolu ve kaldırım düzenlemeleri yapılacak, sesli ve ışıklı işaretçiler konulacak

33- Agro turizmi geliştirilecek

34- Gastronomi turizmi kapsamında Çakabey’de 10 bin metrekarelik Festival Alanı yapılacak; Ot Festivali sayısı artırılacak

35- Sağlık ve Termal turizm geliştirilecek; yoga ve pilates merkezleri açılacak, trekking ve bisiklet rotaları oluşturulacak

36- Şifne termal tesisi yenilenecek; Ilıca merkeze yeni termal tesis yapılacak

37- Yapılacak ‘Spor Adası’ ile özellikle kış aylarında yabancı ve yerli futbol kulüpleri ağırlanacak. Kite ve windsurf merkezi kurulacak

38- Çocuk ve ileri yaş grubuna yönelik açık alanda sosyal mekanlar ve oyun parkları yapılacak

39- Açık basketbol sahaları, voleybol sahaları, tenis kortları, futbol antrenman sahaları, masa tenisi alanı ve kondisyon alanı oluşturulacak

40- Olimpik ölçüde kapalı yüzme havuzu ve spor salonunu olacağı Çeşme Spor Kompleksi hayata geçirilecek

41- Tam kapsamlı ve 10 bin kişilik Çeşme Stadı yapılacak. İçinde yoga, pilates, fitness, dans atölyeleri yer alacak

42- İçinde atölyeler ve etüt merkezlerinin de yer aldığı Bilim ve Gençlik Merkezi inşa edilecek

43- Dijital imkanların yer aldığı ve 24 saat açık kütüphane yapılacak

44- Çocukların boş vakitlerini değerlendireceği Çocuk Akademisi ve Etüt Merkezi kurulacak

45- Sadece organik ürünlerin satılacağı Kapalı Organik Pazar hayata geçirilecek

46- Beş mahallede Aile Sağlığı Merkezleri ve 112 Acil Servis İstasyonları hizmete girecek

47- Taziye evleri kurularak cenazeye gelen ziyaretçiler burada ağırlanacak

48- İlçe merkezinde Düğün ve Nikah Salonu kurulurken mevcut tesisler de yenilenecek

49- Adliye binası yanında Katlı Otopark yapılacak

50- Yaş almış Çeşmeliler için Huzurevi inşa edilecek

51- İçinde hobi ve spor odalarından çocuk oyun alanları ve fizik tedavi merkezine kadar her ihtiyacın karşılanacağı Engelsiz Yaşam Merkezi yapılacak

52- Otogar yenilenip altına otopark yapılacak

53- Kongre turizmini geliştirmek için Kongre Merkezi planlanacak

54- Can dostlar için hastanesi, köpek oteli, hayvan mezarlığı ve barınağı olan Doğal Yaşam Parkı kurulacak

55- Tiyatro salonu, sergi alanı, atölyeler, etkinlik meydanı ve kapalı otoparkı olan Kültür ve Sanat Merkezi yapılacak

56- Gündüz Bakımevleri ve Kreşler açılacak

57- İşveren ve işçilerin buluşacağı Kariyer Merkezi kurulacak

58- Kültür varlıklarının korunması ve restorasyonuna yönelik çalışmalar yapılacak

59- Eritre Antik Kenti kazılarına devam edilirken, amfi tiyatronun restorasyonu tamamlanacak

60- Çeşmeli gençlere burs sağlanması için Çeşme Vakfı kurulacak

61- Tarihi çeşmeler restore edilerek tekrar kullanıma sunulacak

62- Anaokul ve ilkokul öğrencilerine servis ve yemek desteği verilecek

63- Uygun fiyatlı ekmek satılacak, Çeşme Halk Ekmek hayata geçecek

64- Çeşme Kart ile avantajlı ve kampanyalı hizmetlerden faydalanılacak

65- Vatandaşların istek ve şikayetlerinin hızlı alınması için belediyede dijital sisteme geçilecek

66- Kent Konseyi, Kadın Meclisi ve Gençlik Meclisi kurup sorunların hızla çözülmesi sağlanacak

67- Çevre ve gürültü kirliliğine karşı denetimler sıklaştırılacak

68- Kent ormanı kurularak doğan her çocuk için fidan dikilecek

AK Partili Esat Tanık’tan Çeşme’ye Dört Dörtlük 68 Proje
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Egesonhavadis ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin