1. Haberler
  2. İzmir
  3. Başkan Tugay’dan ücretsiz aktarmayı reddeden UKOME kararına tepki

Başkan Tugay’dan ücretsiz aktarmayı reddeden UKOME kararına tepki

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, Torbalı’nın 6 bin yıllık tarihe sahip Metropolis Antik Kenti’nde toplandı. Toplu ulaşımda ilk binişten sonraki 90 dakika içinde ücretsiz aktarma yapılmasına olanak tanıyacak sisteme ilişkin teklifin, UKOME’de reddedilmesine değinen Başkan Dr. Cemil Tugay, “O karara hayır oyu veren arkadaşlarımızın öncelikle vicdanlarına sonra onlara bu talimatları veren kişilere seslenmek gerekir. Bu insanlara 90 dakikayı daha ne kadar çok göreceksiniz? Daha ne kadar engel olacaksınız? Bunu yapmamanızı diliyorum” dedi.

featured

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Mayıs ayı meclis toplantısının ikinci oturumu meclis toplantılarının her ay başka ilçede düzenlenmesi kararının ardından Torbalı’da yapıldı. Geçmişi 6 bin yıla uzanan Metropolis Antik Kenti’ndeki toplantıda kentteki tarihi kazılara verilen desteğe, kültürel, tarihi ve turistik mekanların önemine değinen Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Tugay, tarihin gün ışığına çıkarılması çalışmalarının arttırılması gerektiğini ifade etti. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından sunulan toplu ulaşımda ilk binişten sonraki 90 dakika içinde ücretsiz aktarma yapılmasına olanak tanıyacak sisteme ilişkin teklifin Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nde (UKOME) reddedilmesi de gündeme geldi.

Tugay: “Meclis toplantılarımızı ilçelerimizde yapacağız”

Meclis toplantısını şehrin en önemli antik miraslarından birinde yaptıklarını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay; “Metropolis Antik Kenti’nin amfi tiyatrosundayız. M.Ö. 300’lü yıllarda da burası demokrasiyle yönetilen bir şehir olmuş. Şu anda bulunduğumuz alanda meclis toplantıları yapılırmış. 2 bin 200 yıl sonra ilk meclis toplantısı gerçekleşiyor. İnsanı ister istemez etkileyen şeyler bunlar. Şehrimizin çok önemli antik mirasları var gerçekten. İlk defa bu toplantı vesilesiyle gelenler vardır. Her birimizin sahip olduğumuz tarihi mirasla ilgili daha çok bilinç ve bilgi sahibi olması gerekiyor. Bununla ilgili belediye olarak daha fazla çalışmamız gerekiyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Aziz Kocaoğlu başkanımızın zamanından beri antik kazılara destek veriyor, bütçe ayırıyor. Agora alanında bir kazı çalışması devam ediyor. 700 bin liralık bütçe ayrılmış ancak yavaş ilerliyor. Burası Efes ile neredeyse eş değer. Ona yakın nitelikte bir antik kent. Burada şarap üretilirmiş. Üretilen şaraplar amforalara konurmuş. Onları da İskenderiye’de bulmuşlar. Burada bir liman da varmış. Oradan gemilerle Efes’e oradan da Akdeniz’in her tarafına gidermiş. Zaman zaman İzmir’in potansiyelinden, tarımından, ticaretinden, güncel sanayisinden, turizm potansiyelinden bahsederiz. Bu değerlerin korunmasına yönelik mesaj vermesi açısından bugün burada toplanmış olmamız kıymetli diye düşünüyorum. Zaman zaman dış ilçelerde toplantılarımızı yapmaya devam edeceğiz” dedi.

“Halkımızın gündeminde 90 dakika var”

Toplu ulaşımda ilk binişten sonraki 90 dakika içinde ücretsiz aktarma yapılmasına olanak tanıyacak sisteme ilişkin teklifin Ulaşım Koordinasyon Kurulu’nda (UKOME) merkezi idareyi temsil eden kurum ve kuruluşların temsilcilerinin olumsuz oylarıyla reddedildiğini hatırlatan Başkan Tugay, “Halkımızın gündeminde 90 dakika vardı. Biz onu UKOME’ye gönderdik. Çoğunluk belediyede değil. Hükümetin müdürlerinin oylarıyla 90 dakika kararı 15’e 13 reddedildi” dedi.