Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: O iller mercek altına alınacak

AK Parti'nin seçim sonuçları için kuracağı komisyon ile oy kaybı en yüksek olan şehirler mercek altına alınacak.

featured

AK Parti’nin seçim sonuçları için kuracağı komisyon öncelikle oy kaybı en yüksek olan şehirleri mercek altına alacak. Oy erozyonu Şanlıurfa’da %27,18, Kahramanmaraş’ta %25,20, Kayseri’de %24,78, Konya’da %21,10, Malatya’da %19,51’i bulmuştu.

Seçim sonuçları için özel komisyon oluşturacak olan AK Parti, öncelikle mercek altına alacağı şehirleri ‘oy kaybının en yüksek çıktığı’ kentler olarak belirledi. AK Parti, seçim sonrası ilk MYK toplantısında ön değerlendirme yaptı. Sonuçların il il, bölge bölge ayrıntılı olarak analiz edilmesi, kayıpların nedenlerinin tespit edilmesi için komisyonlar kurulması kararı alındı. Bu kapsamda ilk olrak büyükşehirlerdeki düşüş masaya yatırılacak. AK Parti, İstanbul, Ankara, Bursa ve Balıkesir büyükşehir belediyelerinin de bulunduğu birçok kentte istediği başarıyı elde edemedi. AK Parti’nin 15’i büyükşehir toplam 39 olan belediye sayısı bu seçimde 24’e düştü.

EN ÇOK DÜŞEN İLLER DE ARAŞTIRILACAK

Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya ve Malatya AK Parti’nin oyunun en çok düşüş yaşadığı yerler olarak seçimde öne çıktı. Oy erozyonu Şanlıurfa’da yüzde 27,18, Kahramanmaraş’ta yüzde 25,20, Kayseri’de yüzde 24,78’i, Konya’da yüzde 21,10’u, Malatya’da yüzde 19,51’i buldu. Bu arada 2019 yılına göre büyükşehirlerde en az oyu düşen büyükşehirler ise İzmir, Samsun, İstanbul, Antalya ve Aydın.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: O iller mercek altına alınacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Egesonhavadis ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin